Јули или златец седмиот месец во годината според грегоријанскиот календар и еден од седумте месеци според овој календар што имаат 31 ден.

Јули, од молитвеникот на војводата од Бери, 15 век

Јули како тема во уметноста и во популарната култура

уреди
  • „Сабота, 13 јули“ - кус расказ на македонскиот писател Драган Георгиевски од 2013 година.[1]
  • „Јули“ — песна на македонскиот поет Живко Николовски.[2]
  • „4 јули“ (англиски: 4th of July) - песна на американската рок-група Саундгарден (Soundgarden) од 1994 година.[3]
  • „Јули“ (англиски: July) — песна на американската рок-група Тин вајт роуп (Thin White Rope) од 1988 година.[4]
  • „4 јули“ (англиски: 4th of July) - песна на ирската рок-група Ју Ту (U2).[5]

Наводи

уреди
  1. Драган Георгиевски, Метаморфузија, Темплум, Скопје, 2013.
  2. Живко Николовски, Низа ситно нанижана. Скопје: Детска радост, 1985, стр. 31.
  3. YouTube, Soundgarden - Superunknown (Full Album) HD (пристапено на 8.1.2017)
  4. Thin White Rope – In The Spanish Cave (пристапено на 30.12.2023)
  5. YouTube, U2- 4th of July (пристапено на 8.1.2017)
1 јули настани родени починале
1097  Започнала Битката кај Дорилеја во текот на Првата крстоносна војна помеѓу Турците Селџуци и крстоносците.
1147  Започнала Опсадата на Лисабон која траела сè до 25 октомври 1147 година. По ова Лисабон бил преземан од страна на португалците и крстоносците.
1520  Тажната ноќ“ (La Noche Triste) — здружените мексиканско-индијански сили, предводени од Ацтеките, ги поразуваат шпанските конквистадори на чело со Ернан Кортес.
1867  Стапил во сила Законот за Британска Северна Америка, со кој се обединиле покраините Канада, Њу Бранзвик и Нова Шкотска во Канадска Конфедерација. Овој датум се празнува како државотворен ден на Канада.
1921  Во Шангај е основана Комунистичката партија на Кина.
1962  Руанда и Бурунди се здобиваат со независност.
1963  Битлси го издаваат еден од најуспешните синглови на сите времиња - She Loves You - во Велика Британијa.
1979  Сони го патентира вокменот.
1997  Предавање на суверенитетот над Хонгконг од Велика Британија на НР Кина.
2000  Пуштен во употреба Ересундскиот мост помеѓу Данска и Шведска
1646  Готфрид Лајбницгермански математичар.
1804  Жорж Сандфранцуска писателка.
1902  Вилијам Вајлерамерикански режисер.
1909  Никола Парапунов — македонски револуционер.
1915  Вили Диксон — американски блуз-музичар.
1916  Оливија де Хевиленд — англиско-американска глумица.
1926  Роберт Фогел — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1993 година.
1938  Александар Курлјандски — советски аниматор, творец на цртаниот филмНу, погоди!“.
1939  Паскал Гилевски — македонски поет.
1941  Симеон Гугуловски — македонски оперски пејач.
1945  Деби Хари — американска пејачка, членка на групата „Блонди“ (Blondie).
1946  Слободан Сантрач — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1955  Ли Кеќангпремиер на НР Кина.
1955  Владимир Петровиќ - Пижон — српски и југословенски фудбалер.
1961  Карл Луис — американски атлетичар.
1961  Горан Петровиќ — српски писател, член на САНУ.
1961  Дијана — Принцеза од Велс.
1967  Тони Михајловски — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, водител и шоумен.
1971  Миси Елиот — американска раперка и продуцентка.
1976  Реваз Миндорашвили — грузиски борач во слободен стил, освојувач на златен медал на ЛОИ 2008 во Пекинг.
1976  Руд ван Нистелројхоландски фудбалер.
1976  Патрик Клајвертхоландски фудбалер.
1977  Лив Тајлер — американска глумица и модел.
1977  Бјерн Лекеманс — белгиски велосипедист.
1982  Јохан Чоп — швајцарски велосипедист.
1989  Том-Јелте Слагтер — холандски велосипедист.
1990  Ендру Фен — британски велосипедист.
1991  Лукас Вазкез — шпански фудбалер.
1996  Лудовик Фабрегас — француски ракометар.
251  Дециј Трајан — римски цар, попознат е и како Гај Месиј Квинт Дециј Трајан.
1839  Махмуд II — триесеттиот султан на Отоманското Царство.
1853  Бранко Радичевиќ — српски поет.
1876  Михаил Бакунин — руски револуционер.
1894  Алан Пинкертонамерикански приватен детектив, основач на првата детективска агенција.
1896  Хариет Бичер Стоуамериканска аболиционистка и писателка.
1925  Ерик Сати — француски пијанист и композитор.
1961  Луј Фердинан Селин — истакнат француски писател.
1974  Хуан Перонпретседател на Аргентина.
1997  Роберт Мичам — американски глумец.
2001  Николај Басовруски физичар, добитник на Нобелова награда.
2003  Херби Мен — американски џез-музичар.
2004  Тодор Скаловскимакедонски композитор.
2004  Марлон Брандо — истакнат американски глумец.
2005  Лутер Вандрос — американски музичар.
2008  Живко Стефановски — македонски функционер, писател, новинар и публицист.
2008  Шерафетин Неби — македонски глумец.
2009  Карл Малден — американски глумец.


2 јули настани родени починале
1853  Руската армија врши инвазија врз Турција - започнува Кримската војна.
1934  Завршува таканаречената Ноќ на долгите ножеви, операција што се одвивала во Германија од 30 јуни до 2 јули 1934, кога нацистичкиот режим се погрижил најмалку осумдесет и пет луѓе да бидат убиени од политички причини.
1937  Амелија Ерхарт исчезнува над Тихиот Океан додека се обидува да го изведе првиот лет околу светот по екваторот; нејзиното тело никогаш не е пронајдено.
1947  Објект за кој очевидци тврдат дека бил НЛО се срушува во Розвел, Ново Мексико.
1983  Полис го издаваат својот последен албум - Synchronicity, 17 недели на првото место на списокот на најпродавани албуми во САД.
2000  Отворен е Ересундскиот мост, комбиниран дволентен железнички и четирилентен патен мост кој поминува низ Ересуднскиот канал, комбинација од мост и тунел кој ги поврзува Копенхаген Малме. Мостот е еден од најдолгите во светот.
2005  Во рамките на манифестацијата Live 8 се одржуваат десет концерти во различни градови во светот.
1492  Елизабета Тјудор — ќерка на англискиот крал Хенри VII.
1486  Јакопо Сансовино — италијански вајар и архитект, прочуен по своите градби околу плоштадот Св. Марко во Венеција.
1714  Кристоф Вилибалд Глук — германски композитор и диригент.
1843  Антонио Лабриолаиталијански марксистички теоретичар.
1876  Тодор Паница — деец во македонското национално-револуционерно движење.
1877  Херман Хесегермански писател, добитник на Нобеловата награда.
1903  Олаф Vкрал на Норвешка.
1904  Жан Рене Лакост — француски тенисер и претприемач.
1911  Михаил Д. Петрушевски — македонски академик.
1914  Богољуб Арсиќ — македонски полковник.
1923  Вислава Шимборскаполска поетеса,добитничка на Нобеловата награда.
1940  Георги Иванов — бугарски офицер (генерал-полковник).
1965  Фрањо Араповиќ — југословенски и хрватски кошаркар.
1985  Јирген Рулантс — белгиски велосипедист.
1989  Катарина Живковиќ — српска пејачка.
1990  Дани Роуз — англиски фудбалер.
1991  Хендрик Пекелер — германски ракометар.
1994  Дерик Вајт — американски кошаркар.
1995  Енис Барди — македонски фудбалер.
1566  Мишел Нострадамус - француски астролог и пророк.
1733  Кристијан Пецолд - германски композитор и оргулар.
1778  Жан-Жак Русо - француски филозоф.
1800  Виктор Луј - француски архитект.
1877  Херман Хесе - германски писател и поет.
1934  Ернст Рем - германски нацист и началник на СА.
1949  Георги Димитров - премиер на НР Бугарија.
1961  Ернест Хемингвејамерикански писател.
1977  Владимир Набоковруски писател.
1989  Христо Стамболиев — еден од основачите и прв декан на Технолошко - Металургискиот факултет во Скопје.
1992  Борислав Пекиќ — српски писател.
1997  Џејмс Стјуартамерикански глумец.
2001  Кажимјеж Фелешко — полски полонист, македонист и славист.
2006  Тихомир Огњанов — српски и југословенски фудбалер.
2011  Оливера Марковиќ — југословенска и српска глумица.
2016  Мајкл Чиминоамерикански режисер.


3 јули настани родени починале
321  Римскиот цар Константин I, првиот римски владетел со христијанска вера, ја прогласува неделата за ден за одмор и верски обреди.
1583  Рускиот цар Иван Грозни го убива, во настап на гнев, својот син и престолонаследник Димитриј.
1881  Под притисок на Велика Британија, Турција потпишува договор со Грција, со кој Грција ги добива Тесалија како и делови на Епир.
1900  Полета првиот дирижабл конструиран од Фердинанд Цепелин.
1908  Командантот на турскиот гарнизон во Ресен, Нијази-беј, со неговите единици излегол во илегала, со што започнала Младотурската револуција.
1944  Црвената армија го ослободила Минск, заробувајќи 100.000 германски војници.
1949  Во Скопје, во Македонскиот народен театар била изведена премиерата на оператаПродадената невеста“ од Беджих Сметана, а диригент бил Трајко Прокопиев.
1962  По 132 години поминати како француска колонија, Алжир се стекнал со независност.
1973  Во Хелсинки бил отворен министерскиот состанок за подготовка на Конференцијата за безбедност и соработка во Европа (КЕБС).
1984  Завршил најголемиот штрајк во историјата на СР Германија, во кој учествувале 550.000 металски работници.
1995  Југославија станала европски кошаркарски првак.
1421  Џовани ди Козимо де Медичи — италијански банкар.
1423  Луј XIфранцуски крал.
1883  Франц Кафкачешки писател.
1894  Зинаида Рајх — руска и советска глумица, сопруга на Сергеј Есенин и на Всеволд Меерхолд.
1900  Алесандро Блазети — италијански филмски режисер.
1902  Виторио де Сика — италијански филмски режисер и глумец.
1927  Кен Расел — англиски филмски режисер.
1934  Славка Арсова — македонски поет и писател за деца.
1935  Харисон Шмит — американски космонаут.
1939  Љубивое Ршумовиќ — српски поет.
1942  Најдо Георгиевски — македонски поет.
1948  Вади Садех — либанско-австралиски поет.
1949  Емилија Масларова — бугарски политичар.
1949  Костадинка Велковска — хрватска глумица.
1953  Драган Великиќ — српски писател.
1960  Винс Кларк — англиски електро-поп музичар.
1961  Чедомир Јаневски — македонски фудбалер и тренер.
1962  Том Крузамерикански глумец.
1968  Рамуш Харадинај — поранешен водач на ОВК и премиер на Косово.
1971  Џулијан Асанж — австралиски новинар и интернетски активист.
1980  Тарас Данко — украински борач.
1984  Николас Роуш — ирски велосипедист.
1987  Себастијан Фетел — германски возач на Формула 1.
1990  Фабио Ару — италијански велосипедист.
1991  Анастасија Пављученкова — руска тенисерка.
1996  Филип Кузмановски — македонски ракометар.
683  Лав IIримски папа.
1918  Мехмед Vсултан на Отоманското Царство.
1969  Брајан Џонсанглиски музичар (поранешен член на рок-групата Ролинг стоунс).
1971  Џим Морисонамерикански музичар и поет, член и основач на рок-групата The Doors.
1977  Александар М. Волковруски математичар и романсиер.
2001  Иван Сламниг — хрватски писател.


4 јули настани родени починале празници
1054  Експлозија на супернова е набљудувана од страна на Кинезите, Арапите и најверојатно Индијанците во близина на ѕвездата ζ Бик. Неколку месеци останува доволно светла за да може да се гледа и преку ден. Нејзините остатоција ја образуваат Раковидната Маглина.
1776  На континентален конгрес во Филаделфија е усвоена Декларацијата за независност на Соединетите Американски Држави; овој ден во САД се слави како Ден на независноста.
1802  Вест Поинт, познатата воена академија на САД е отворена во истоимениот град во државата Њујорк.
1855  Во Бруклин, Њујорк од печат излегува првата збирка поеми на Волт Витмен, наречена „Листови трева“.
1862  Луис Керол почнува да и раскажува приказна на Алиса Лидл што подоцна ќе прерасне во „Алиса во земјата на чудата“; точно три години подоцна, на 4 јули, издадена е првата книга од оваа незаборавна бајка.
1918  Болшевиците ги убиле рускиот цар Николај II Романов и неговото семејство (17 јули по новиот календар).
1939  Лу Гериг, легендарен американски бејзбол играч, го објавува своето повлекување од бејзболот.
2004  Формирана е ВМРО Народна партија од страна на приврзаниците на Љубчо Георгиевски, по неуспешниот обид за преземање на раководството во ВМРО-ДПМНЕ. За прв в.д. претседател на партијата е избрана Весна Јаневска.
2012  По 40-годишно трагање, во CERN е откриен Хигсовиот бозон.
1546  Мурат IIIотомански султан.
1804  Натаниел Хоторнамерикански писател.
1807  Џузепе Гарибалдииталијански револуционер.
1855  Влахо Буковац — хрватски сликар.
1884  Луис Б. Мајерфилмски продуцент.
1917  Манолетешпански матадор.
1921  Жерар Дебрефранцуски економист, добитник на Нобеловата награда.
1926  Алфредо Ди Стефано — аргентинско-шпански фудбалер и тренер.
1927  Џина Лолобриџидаиталијaнска глумица.
1928  Џампјеро Бониперти — италијански фудбалер.
1940  Филип Давид — српски писател.
1949  Славенка Дракулиќ — хрватска писателка.
1961  Хусреф Мусемиќ — босански фудбалер и тренер.
1965  Хорас Грант — американски кошаркар.
1972  Нина Бадриќ — хрватска поп-пејачка.
1995  Поуст Малоун — американски поп-музичар.
1826  Џон Адамс — американски политичар.
1826  Томас Џеферсон — третиот американски претседател.
1826  Џон Адамс — вториот американски претседател.
1868  Димитриј Иванович Писарев — руски писател.
1916  Алан Зигерамерикански воен поет, познат по својата песна Вечерва имам состанок со Смртта.
1934  Марија Кири-Склодовска — полско-француска хемичарка и физичарка.
1938  Ото Бауер — австриски социјалист.
1944  Благој Јанков - Мучетонароден херој на Македонија.
1970  Барнет Њуман — американски сликар.
1977  Мигел Најдорф — аргентински шаховски велемајстор.
2003  Бери Вајтамерикански пејач, познат како Човекот со кадифен глас.
2005  Неџми Мехмети — македонски писател.
2006  Васко Липовац — хрватски сликар.
Ден на независноста на САД, кога во 1776 година Конгресот на САД ја донел Декларацијата за независност.


5 јули настани родени починале празници
1687  Исак Њутн ја објавува книгата „Математички начела на природната филозофија“.
1811  Венецуела објавува независност од Шпанија.
1830  Франција го окупира Алжир.
1884  Германија го освојува Камерун.
1946  Во Париз, Франција, за првпат е промовиран новиот женски костум за капење - бикинито.
1954  Елвис Присли ја има својата прва снимачка сесија. Ги пее That's All Right (Mama) како и Blue Moon of Kentucky. За многумина овој ден го означува раѓањето на рокенролот.
1962  Алжир добива независност од Франција.
1975  Зелено'ртските Острови добија независност од Португалија.
1977  Со воен удар во Пакистан е соборен Зулфиќар Али Буто, првиот слободно избран пакистански премиер.
1989  Се емитува првата епизода од комичната серија Зајнфелд, прогласена за најдобро телевизиско шоу според влијателното списание TV Guide.
2000  Излегува првиот број на дневниот весник „Вест
2006  Парламентарни избори во Македонија: Победа на опозиционата ВМРО-ДПМНЕ. водачот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски стана премиер на Република Македонија.
2024  Кир Стармер станува премиер на Обединетото Кралство.
1321  Јованакралица на Шкотска.
1855  Влахо Буковац — истакнат хрватски сликар.
1857  Клара Цеткин — германски политички активист, борец за женски права.
1889  Жан Коктофранцуски писател, поет, дизајнер, драматург, боксерски менаџер и режисер.
1891  Тин Уевиќхрватски поет.
1891  Џон Хауард Нортропамерикански хемичар, добитник на Нобеловата награда.
1911  Жорж Помпидуфранцуски политичар.
1928  Стеван Раичковиќ — српски поет.
1936  Џејмс Мирлис — шкотски економист, добитник на Нобеловата награда во 1996 година.
1943  Роби Робертсон — канадски рок-музичар, член на групата „Бенд“ (The Band).
1950  Хју Луис — американски рок-пејач и глумец.
1961  Златко Сарачевиќ — хрватски и југословенски ракометар.
1966  Џанфранко Ѕола — италијански фудбалер.
1969  РЗА — американски рапер, музички продуцент и глумец.
1973  Рошин Марфи — ирска пејачка.
1973  Камила Андерсен — данска ракометарка.
1975  Ернан Креспо — аргентински фудбалер.
1979  Милош Симовиќ — српски криминалец.
1982  Филип Жилбер — белгиски велосипедист.
1986  Пјермарио Морозини — италијански фудбалер.
1987  Александер Кристоф — норвешки велосипедист.
1989  Алексеј Цатевич — руски велосипедист.
1989  Дејан Ловрен — хрватски фудбалер.
1993  Лука Циндриќ — хрватски ракометар.
1996  Овцата Доли — првиот клониран цицач.
1833  Жозеф Ниепсфранцуски иноватор, човекот кој ја направил првата успешна трајна фотографија.
1932  Саша Чернируски поет.
1939  Ефтим Спространов — македонски револуционер.
1965  Порфирио Рубиросадоминикански дипломат, возач на Формула 1 и меѓународен плејбој.
1969  Валтер Гропиусгермански архитект.
1987  Карел Стекли — чехословачки режисер.
1988  Драга Чаловска - Секуловска — македонска новинарка.
2021  Ричард Донер — американски режисер.
 * Венецуела — Ден на независноста.
 * Алжир — Ден на независноста.
 * Зелено’ртски Острови — Ден на независноста.


6 јули настани родени починале
1415  Во Констанц, денешна Германија, од католичкиот собор е осуден и погубен Јан Хус, свештеник и реформатор.
1535  Сер Томас Мор, автор на познатото дело Утопија и еднаш англиски Лорд-канцелар, е погубен поради предавство на Кралот Хенри VIII откако одбива да се согласи со кралската одлука Англиската Црква да се одвои од Римокатоличката црква.
1885  Луј Пастер успешно ја тестира својата вакцина против беснило; пациентот е Жозеф Мајстер, деветгодишо дете гризнато од бесно куче.
1908  Во Турција започнува т.н. „Младотурска револуција“, предводена од група млади офицери и интелектуалци незадоволни од владеењето на султанот Абдул Хамид II.
1928  Во Њујорк е одржана премиерата на филмот Светлата на Њујорк, првиот звучен филм во историјата на светската кинематографија.
1943  Во реонот на преспанските села ЉубојноЦарев ДворДолно Дупени преспанско-охридскиот партизански одред „Даме Груев“ ја уништил италијанската воена телефонска линија во должина од неколку километри.
1957  Во Ливерпул се запознаваат Џон Ленон и Пол Мекартни, идните основачи на една од најголемите групи на сите времиња Битлси.
1964  Малави прогласува независност од Обединетото Кралство.
1966  Малави станува република, со Хестингс Банда како прв претседател.
1967  Основана светската библиографска организација OCLC.
2002  Светиот архијерејски синод на МПЦ го разрешил од должност митрополитот велешки и повардарски Јован, поради еднострано пристапување во екуменско единство со СПЦ.
2005  Играорците од битолското КУД „Гоце Делчев“ играа оро пред британската амбасада во Скопје во знак на протест поради недобивањето на визи за настап на меѓународниот фолклорен фестивал во Ланголен, Англија.

1599  Диего Веласкес — шпански сликар.
1818  Адолф Андерсенгермански шахист.
1832  Максимилијан I — надвојвода од Австрија и цар на Мексико.
1838  Ватрослав Јагиќ — хрватски славист.
1859  Вернер фон Хејденстам — шведски поет и нобеловец.
1907  Фрида Каломексиканска сликарка.
1927  Џенет Лиамериканска глумица.
1935  Тенцин Ѓацо — тековниот далај-лама.
1943  Глигорие Гоговски — македонски стопанственик и политичар.
1946  Силвестер Сталонеамерикански глумец.
1946  Џорџ Буш — 43. американски претседател.
1951  Џефри Раш — австралиски глумец.
1951  Гоце Тодоровски — македонски глумец.
1964  Садула Ергин — министер за правда на Турција.
1979  Мирсад Бешлија — босански фудбалер.
1980  Пау Гасол — шпански кошаркар.
1981  Роман Широков — руски фудбалер.
1988  Данил Шишкарев — руски ракометар.
1189  Хенри II — англиски крал.
1415  Јан Хусчешки реформатор.
1476  Региомонтан — германски математичар и астроном.
1533  Лудовико Ариостоиталијански поет.
1535  Томас Мор — англиски правник, филозоф и хуманист.
1553  Едвард VI — англиски крал.
1854  Георг Симеон Ом — германски физичар.
1893  Ги де Мопасанфранцуски писател.
1962  Вилијам Фокнерамерикански писател, Нобелов лауреат.
1971  Луис Армстронгамерикански трубач и џез-музичар.
1991  Антон Југов — бугарски политичар.
1999  г.г. МихаилАрхиепископ Охридски и Македонски.
2000  Лазар Колишевски — македонски политичар.
2005  Клод Симон — француски писател, добитник на Нобеловата награда во 1985 година.
2010  Тили Армстронг — британска писателка.
2022  Џејмс Кан — американски глумец.


7 јули настани родени починале
1937  Јапонската армија го напаѓа кинескиот гарнизон кај Лучиоа, во близина на Пекинг. Кинеските сили се спротивставуваат, па Јапонија тоа го искористува како повод за агресија врз Кина. Кинеско-јапонската војна трае сè до капитулацијата на Јапонија во септември 1945 година.
1969  Во Канада, прифатен е Актот за службен јазик според кого францускиот јазик станува еднаков со англискиот јазик.
1985  Борис Бекер станува првиот нерангиран играч, најмладиот тенисер (дотогаш), како и првиот Германец што го освојува Вимблдон, на возраст од само 17 години и 7 месеци.
2000  Целиот тираж на Хари Потер и Огнениот Пехар, четвртото продолжение на авантурите на малиот волшебник, е распродаден уште во претплата, пред и воопшто да биде испечатено делото.
2005  Се случува серија од терористички напади на Лондонското метро, во кое убиени се 52 луѓе, меѓу кои и четворицата бомбаши-самоубијци.
1690  Јохан Тобијас Кребс — германски композитор.
1860  Густав Малеравстриски композитор.
1887  Марк Шагал — руско-француски сликар.
1893  Владимир Мајаковски — руски писател.
1893  Мирослав Крлежахрватски писател.
1901  Виторио де Сика — италијански режисер.
1921  Васко Карангелески — народен херој на Македонија.
1907  Ита Рина — словенечка глумица.
1922  Пјер Карден — италијанско-француски моден творец.
1926  Радка Кушлева — бугарска народна пејачка.
1930  Хенк Мобли — американски џез-музичар.
1932  Џо Завинулавстриско-американски џез-музичар.
1940  Ринго Стар — тапанар на британската рок-група Битлси.
1954  Рами Фортис — израелски рок-музичар, член на групата Минимал компакт (Minimal Compact).
1957  Бери Сахаров — израелски рок-музичар, член на групата Минимал компакт.
1959  Муса Џафери — македонски политичар и член на ОНА.
1967  Сашо Мацановски - Трендо — македонски телевизиски водител и стопанственик.
1974  Наталија Тодоровска — македонска ракометарка.
1975  Захар Прилепин — руски писател.
1978  Крис Андерсен — американски кошаркар.
1984  Алберто Аквилани — италијански фудбалер.
1999  Муса Диаби — француски фудбалер.
1304  Бенедикт XIримски папа.
1307  Едвард Iанглиски крал.
1573  Џакомо Бароци да Вињолаиталијански архитект.
1854  Георг Омгермански физичар.
1890  Анри Нестле — основач на „Нестле“.
1907  Телос Агапинос — офицер во грчката армија.
1914  Дејвид Брајан — американски филмски глумец.
1923  Таската Серски — македонски револуционер.
1930  Артур Конан Дојлшкотски писател.
1965  Вероника Тушнова — советска и руска поетеса.
1972  Атинагорацариградски патријарх.
1973  Вероника Лејкамериканска глумица.
2004  Владо Кристл — хрватски и германски сликар и филмски режисер.
2006  Сид Беретанглиски рок-музичар, член на групата „Пинк флојд“.
2011  Мануел Галбан — кубански гитарист.
2014  Бора Тодоровиќ — српски и југословенски глумец.
2014  Алфредо Ди Стефано — аргентинско-шпански фудбалер и тренер.
2021  Дилип Кумар — индиски глумец.


8 јули настани родени починале
70  Римјаните го освојуваат и разрушуваат Ерусалим. Единствениот дел што останува од градот е само западниот ѕид на Соломоновиот храм, денес познат под името Ѕид на Плачот.
1497  Португалскиот морепловец Васко де Гама испловува од Лисабон на патувањето кое ќе му овозможи да го открие поморскиот пат кон Индија.
1997  Усвоен Законот за употреба на знамињата, со кој беше регулирана употребата на македонското државно знаме, а беше забранета употребата на знамиња на други држави во државните и локалните установи.
2022  Во Нара извршен атентат врз поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе додека држел говор на митинг.
1621  Жан де Лафонтенфранцуски поет и баснописец.
1809  Људевит Гајхрватски идеолог и водач на Илирското движење.
1819  Ватрослав Лисинскихрватски композитор.
1839  Џон Дејвисон Рокфелер — американски индустријалец и филантроп.
1877  Елин Пелин — бугарски писател.
1885  Ернст Блохгермански филозоф.
1891  Јозеф Хора — чешки поет.
1893  Фердинанд Цепелингермански генерал и конструктор на воздушните бродови.
1909  Петар Шегедин — хрватски писател.
1936  Габи Новак — хрватска пејачка.
1943  Илија Карајанов — македонски поет, есеист и критичар.
1948  Слободан Шнајдер — хрватски писател.
1951  Анџелика Хјустон — американска глумица, режисерка манекенка.
1958  Кевин Бејкон — американски глумец.
1961  Фикри Фејзули — член на ОНА.
1961  Енди Флечер — англиски електро-поп музичар.
1967  Клаус Чичерпремиер на Лихтенштајн.
1970  Бек — американски рок-музичар.
1972  Вјорел Молдован — романски фудбалер.
1977  Кристијан Абијати — италијански фудбалски голман.
1977  Паоло Тиралонго — италијански велосипедист.
1980  Роби Кин — ирски фудбалер.
1984  Марина Мијаковска — македонска поетеса.
1988  Џеси Сарџент — новозеландски велосипедист.
1990  Кевин Трап — германски фудбалер.
1991  Вирџил ван Дајк — холандски фудбалер.
1992  Никита Гусев - руски хокеар.
1992  Сон Хеунг-мин — корејски фудбалер.
1153  Евгениј III — римски папа.
1623  Грегориј XV — римски папа.
1822  Перси Биш Шелианглиски писател.
1932  Александар Грин — руски писател.
1946  Александар Василевич Александров — руски и советски композитор.
1967  Вивиен Лиамериканска филмска и театарска глумица.
1994  Ким Ил Сунгкомунистичкиот водач на Северна Кореја.
1998  Душан Вукотиќ — југословенски аниматор.
2010  Крум Томовски — македонски академик, архитект и конзерватор.
2018  Теб Хантер — американски глумец.
2022  Шинзо Абе — јапонски политичар и двократен премиер, убиен со атентат на јавен политички собир.


9 јули настани родени починале
1816  Во Сан Мигел де Тукуман, денес во Аргентина, започнал со работа Тукуманскиот конгрес кој ја објавил независноста на Обединетите Покраини на Рио де ла Плата (денес Аргентина).
1873  Педесет години по пуштањето на првата железница во светот, меѓу Скопје и Солун е воспоставена првата железничка врска.
1877  Се одржува првиот тениски турнир во Вимблдон. Денес, овој турнир, кој е единствен гренд-слем што се игра на трева, се смета за неофицијално светско првенство на белиот спорт.
1922  Познатиот американски пливач кој подоцна ќе стане уште попознат филмски глумец откако ќе ја одигра улогата на Тарзан во истоимениот филм - Џони Вајсмилер - станува првиот човек во историјата кој делницата од 100 метри ќе ја преплива за време помало од една минута (58,6 секунди).
1960  Советскиот водач Никита Хрушчов го предупредува САД да не ја напаѓа Куба зашто во тој случај СССР би интервенирал.
1997  Масовни нереди во Гостивар, тројца етнички Албанци загинаа, а десетици цивили и полицајци се повредени.
1834  Јан Нерудачешки писател и публицист.
1850  Иван Вазов — бугарски поет.
1937  Дејвид Ворк Грифитанглиски сликар.
1938  Петар Башески — македонски поет.
1947  Мич Мичел — англиски тапанар, член на групата „Џими Хенрикс експириенс“ (The Jimmi Hendrix Experience).
1952  Димо Н. Димчев — македонски поет.
1956  Том Хенксамерикански глумец.
1959  Џим Кер — шкотски рок-пејач, член на групата „Симпл мајндс“.
1964  Кортни Лав — американска рок-пејачка.
1964  Џанлука Вијали — италијански фудбалер.
1966  Зоран Терзиќ — српски и југолсовенски одбојкар и тренер.
1967  Јордан Лечков — бугарски фудбалер.
1968  Паоло Ди Канјо — италијански фудбалер.
1974  Никола Ѓуричко — српски глумец.
1978  Сашка Димитровска — македонска глумица.
1981  Ристо Арнаудовски — македонски ракометар.
1985  Ешли Јанг — англиски фудбалер.
1990  Лукас Лима — бразилски фудбалер.
1990  Рафаел да Силва — бразилски фудбалер.
1441  Јан ван Ајк — фламански сликар.
1746  Филип — шпански крал.
1850  Маргарет Фулер — американска новинарка.
1904  Славејко Арсов — македонски револуционер.
1913  Михаил Анагностакос — грчки офицер.
1934  Иван Хаџи Николов — македонски општественик и револуционер.
1942  Цветан Димовнароден херој на Македонија; убиен е од бугарските фашисти во Скопје во Обласната полициска управа.
1943  Иван Горан Ковачиќ — хрватски поет, есеист, новинар, политичар, преведувач и борец во НОВ.
1992  Ханс Ем — најстариот член на МАНУ. Учесник е во НОВ на македонскиот народ од 1941 година.
2001  Бедри Халими — член на ОНА.


10 јули настани родени починале
1943  Англо-американските трупи, во текот на Втората светска војна се истоваруваат во Сицилија.
1953  Советскиот претседател Никита Хрушчов го сменува министерот за внатрешни работи Лаврентиј Берија, џелатот на Сталинистичките чистки. Подоцна Берија е уапсен, осуден на смрт и стрелан.
1962  САД го лансираа првиот телекомуникациски сателит Телстар-1 за пренос на телевизиските програми од САД во Европа.
1973  Бахамските Острови стекнаа независност по три векови британско колонијално владеење.
1992  Американски суд го осудува поранешниот диктатор на Панама - Мануел Нориега на 40 години затвор поради тоа што дозволил криумчарење на дрога во Панама.
1509  Жан Калвин — верски реформатор.
1830  Камиј Писарофранцуски сликар и графичар.
1931  Алис Манро — канадска писателка.
1851  Фридрих Визер — австриски економист.
1856  Никола Тесла — истражувач и пронаоѓач на полето на електриката и радиотехниката.
1867  Анте Тресиќ-Павичиќ — хрватски писател и политичар.
1871  Марсел Прустфранцуски писател и академик.
1888  Џорџо де Кирико — италијански сликар.
1889  Николај Асеев — советски и руски поет.
1895  Карл Орфгермански композитор.
1911  Кути Вилијамс — американски блуз и џез-музичар.
1926  Павле Вуисиќ — југословенски и српски глумец.
1930  Иван Ивановски — македонски поет.
1931  Алис Манро — канадска писателка — нобеловка.
1942  Мирјана Марковиќ — српска и југословенска политичарка и универзитетска професорка, сопруга на српскиот претседател Слободан Милошевиќ.
1950  Абдираим Идризи — македонски и косовски писател.
1957  Петар Нечовски — македонски пејач.
1965  Митар Мркела — српски и југословенски фудбалер.
1965  Алексија — принцеза на Грција.
1967  Зоран Џорлев — македонски виолинист.
1976  Едмилсон — бразилски фудбалер.
1983  Габи — шпански фудбалер.
1985  Марио Гомес — германски фудбалер.
1995  Трејвор Бромел — американски атлетичар.
685  Константин IVвизантиски цар.
983  Бенедикт VII — римски папа.
1099  Ел Сидшпански национален херој.
1559  Анри II — француски крал.
1851  Луј Дагерфранцуски пронаоѓач и фотограф.
1884  Пол Морфиамерикански шахист.
1986  Рафаел Хил — шпански режисер.
1998  Атанас Близнаков — основач на истоимената фондација при универзитетотСв. Кирил и Методиј“ во Скопје.
2001  Хусни Џемаили — член на ОНА.
2020  Џеки Чарлтон — англиски фудбалер.


11 јули настани родени починале
1921  Почна борбата за ослободување на Монголија што ја поведе монголската Народна револуционерна партија под раководство на Суха Батор. Овој датум се прославува како национален празник на Народна Репулика Монголија.
1946  Основана Меѓународната ракометна федерација (ИХФ).
1979  Американската вселенска станица „Скајлаб“ по шестгодишно кружење по орбитата околу Земјата, се распадна при приземјувањето.
1987  Обединетите Нации објавуваат дека новороденчето Матеј Гаспар од Загреб е петмилијардитиот жител на Земјата.
1995  Република Македонија и Република Литванија воспоставиле дипломатски односи на ниво на амбасади.
1995  Околу 8.000 Бошњаци, главно цивили, се убиени од српските сили под команда на генерал Ратко Младиќ близу Сребреница, Босна и Херцеговина.
2000  Во посредништво на американсиот претседател Бил Клинтон, започнуваат преговорите меѓу израелскиот премиер Ехуд Барак и водачот на Палестинците Јасер Арафат околу суверенитетот на Ерусалим.
2008  Кнезот на Хунзите Газафар Али Кан со титула мир и неговата сопруга, кнегињата Рани Атика, пристигнале во посета на Македонија и биле примени од премиерот Никола Груевски и од архиепископот г.г. Стефан.
1274  Роберт Брускрал на Шкотска.
1767  Џон Квинси Адамспретседател на САД.
1844  Петар I Караѓорѓевиќкрал на Србија и Кралство СХС.
1871  Стјепан Радиќхрватски политичар и писател.
1888  Карл Шмитгермански политички теоретичар.
1920  Јул Бринер — американски глумец.
1927  Теодор Мајменамерикански физичар, конструктор на првиот ласер.
1934  Џорџо Арманииталијански моден творец.
1934  Љупка Арсова - Џундева — македонска глумица.
1949  Емерсон Леао — бразилски фудбалски голман.
1949  Френк Биерд — американски рок-музичар, член на групата ЗЗ Топ (ZZ Top).
1953  Леон Спинкс — американски боксер, поранешен светски првак.
1957  Мајкл Роуз — јамајски реге-пејач.
1957  Питер Марфи — англиски рок-музичар, член на групата „Баухаус“ (Bauhaus).
1958  Уго Санчес — мексикански фудбалер.
1959  Сузан Вега — американска поп-пејачка.
1959  Ричи Самбора — американски рок-гитарист, член на групата Бон Џови (Bon Jovi).
1970  Џастин Чејмберс — американски глумец.
1975  Рубен Бараха — шпнски фудбалер и тренер.
1980  Даниеле Пјетрополи — италијански велосипедист.
1987  Давиде Малакарне — италијански велосипедист.
1990  Каролина Возњацки — данска тенисерка.
1992  Мохамед Елнени — египетски фудбалер.
2000  Дарко Чурлинов — македонски фудбалер.
1903  Вилијам Хенли Ернест — англиски поет.
1937  Џорџ Гершвинамерикански композитор и музичар.
1942  Отон Жупанчич — словенечки поет.
1982  Меша Мехмед Селимовиќ — југословенски писател.
1989  Лоренс Оливиеанглиски филмски и театарски глумец, продуцент и режисер.
1992  Хајрудин Крвавац — босански и југословенски филмски режисер.
2014  Чарли Хејдн — американски џез-музичар.
2024  Шели Дивал — американска глумица.


12 јули настани родени починале
1784  Францускиот професор по физика С. Ленорман, заедно со Жан Монголфје, го конструирааат првиот падобран.
1960  Франција им призна независност на своите поранешни колонии Дахомеј, Нигерија, Горна Волта, Брегот на Слоновата Коска, Чад, Централна Африка и Конго.
1993  Република Македонија е примена за полноправна членка на Светскиот поштенски сојуз, специјализирана агенција на ООН со седиште во Берн, Швајцарија.
1996  Република Македонија воспостави дипломатски односи на амбасадорско ниво со Авганистан и Малта
2006  Започна Израелско-либанската војна.
100 п.н.е.  Гај Јулиј Цезарримски војсководец, политичар и писател.
1828  Николај Чернишевски — руски револуционер, филозоф и социјалист.
1884  Амедео Модиљанииталијански сликар.
1892  Бруно Шулц — полски писател.
1904  Пабло Нерудачилеански поет и комунист, добитник на Нобеловата награда и венценосец на Струшките вечери на поезијата.
1937  Бил Козби — американски комичар.
1948  Душан Ковачевиќ — српски драмски писател.
1949  Павел Лунгин — руски филмски режисер.
1952  Ирина Бокова — бугарска политичарка.
1967  Џон Петручиамерикански рок-музичар, гитарист на прогресивен метал групата Dream Theater.
1967  Катерина Блажевска — македонски новинар.
1973  Билјана Раева — бугарски политичар.
1973  Кристијан Вјери — италијански фудбалер.
1982  Антонио Касано — италијански фудбалер.
1995  Лук Шо — англиски фудбалер.
1996  Муса Дембеле — француски фудбалер.
2000  Винисиус Јуниор — бразилски фудбалер.
1536  Еразмо Ротердамски — прочуен холандски хуманист.
1682  Жан Пикарфранцуски астроном.
1712  Ричард Кромвел — англиски лорд.
1874  Фриц Ројтер — писател на долногермански јазик.
1935  Алфред Драјфусфранцуски офицер, човекот околу кој ќе се исплете „Аферата Драјфус“.
2007  Блага Алексова — македонски археолог и академик.
2010  Харви Пикар — американски писател.


13 јули настани родени починале
1822  Грчката војска ја победува турската кај Термопилите во текот на борбата за независност на Грција.
1878  Завршува Берлинскиот конгрес, на кој тогашните големи сили (Германија, Австроунгарија, Русија, Англија, Франција и Отоманското Царство) воспоставуваат нов однос на силите на Балканот.
1930  Во Монтевидео, главниот град на Уругвај, започнува првото светско фудбалско првенство, на кое домаќинот ја освојува титулата.
1946  При Земската болница во Скопје е формирана првата Станица за трансфузија на крв. Од мала станица со еден лекар и три медицински сестри прерасна во Републички завод за трансфузиологија.
1985  Советскиот скокач со стап Сергеј Бубка, во Париз станува првиот човек во историјата на овој спорт што прескокнал над шест метри.
1985  На лондонскиот стадион „Вембли“ и на стадионот „Џон Кенеди“ во Филаделфија, САД во исто време беа одржани големите хуманитарни концерти под името „Лајв ејд“ (Live Aid). Во акцијата за помош на гладните во Африка, која ја организираше Боб Гелдоф, најпознатиот рок и поп-музичар во светот, собрани се 60 милиони долари, а ТВ-преносот од концертите го следеа околу милијарда и пол гледачи ширум светот.
1987  Едмонтон бил погоден од торнадо во кое загинале 27 луѓе, а околу 300 биле повредени.
1990  Во Скопје е основана Социјалистичката партија на Македонија. За претседател е избран Киро Поповски.
2016  Тереза Меј застанува на чело на Конзервативната партија, станувајќи премиер на Обединетото Кралство по оставката на Дејвид Камерон.
1590  Папа Климент Xримски папа.
1894  Исак Бабел — руски писател.
1907  Елисие Поповски — македонски учесник во Шпанската граѓанска војна.
1934  Воле Шојинканигериски писател и Нобелов лауреат.
1936  Алберт Ајлер — американски џез-музичар.
1942  Харисон Фордамерикански глумец, познат по улогата на Индијана Џонс во истоимената филмска трилогија.
1954  Дејвид Томпсон — американски кошаркар.
1957  Камерон Кроуамерикански режисер-оскаровец.
1964  Слободан Маровиќ— црногорски фудбалер.
1970  Симеон Ѓанков — бугарски политичар.
1973  Робето Мартинес — шпански фудбалер и тренер.
1976  Дијана Вишневаруска балерина.
1979  Крег Белами — велшки фудбалер.
1985  Гилермо Очоа — мексикански фудбалски голман.
1989  Џек Бобриџ — австралиски велосипедист.
1995  Данте Ексум — австралиски кошаркар.
1996  Че Адамс — шкотски фудбалер.
574  Јован III — римски папа.
1762  Џејмс Бредлианглиски астроном.
1793  Жан Пол Мара — познат француски револуционер.
1896  Август Кекуле — германски хемичар.
1924  Алфред Маршал — англиски економист.
1943  Иван Горан Ковачиќ — хрватски поет.
1951  Панко Брашнаров — македонски револуционер.
1954  Фрида Каломексиканска сликарка.
1993  Лео Јунек — хрватско-француски сликар.
2008  Михо Атанасовски — македонски поет.


14 јули настани родени починале
1469  Изградена џамијата „Кебир Мехмед Челеби“ во Скопје и наречена по нејзиниот ктитор, син на Исхак-бег и внук на завојувачот на градот, Јигит-паша.
1789  Граѓаните на Париз го освоија злогласниот затвор Бастилја и ги ослободија затворениците, со што почна Француската револуција. Овој ден се слави како национален празник на Франција.
1867  Алфред Нобел, шведскиот иноватор, кај англискиот град Редхил за првпат го демонстрира разорното дејство на неговиот најнов изум — динамитот.
1933  Националсоцијалистите во Германија, кои во јануари на чело со Адолф Хитлер доаѓаат на власт, ги забрануваат сите опозициски партии.
1999  17 години по завршувањето на Фолкландската војна меѓу Аргентина и Велика Британија, обновена е воздушната линија меѓу Аргентина и овој архипелаг во Атлантикот.
2006  Љубчо Георгиевски, поранешен премиер на Република Македонија и поранешен водач на ВМРО-ДПМНЕ наводно стана бугарски државјанин. Оваа постапка, која до денес не е потврдена од никого, предизвика бројни полемики во Република Македонија околу неговата вистинска улога во политичкиот живот на земјата во претходните 15 години.
1743  Гаврила Романович Державинруски класицистички поет.
1801  Јоханес Петер Милер — германски физиолог, анатом, ихтиолог и херпетолог.
1817  Мадам де Сталфранцуска писателка, основоположник на францускиот романтизам.
1862  Густав Климтавстриски сликар-симболист.
1904  Исак Башевис Сингерамерикански писател и Нобелов лауреат.
1910  Вилијам Хана — американски аниматор, продуцент и режисер на цртани филмови.
1918  Ингмар Бергманшведски филмски и театарски режисер и сценарист.
1919  Лино Вентура — италијанско-француски глумец.
1942  Хавиер Соланашпански политичар.
1945  Владимир Светиев — македонски глумец.
1946  Кирил Дојчиновски — македонски и југословенски фудбалер.
1966  Тања Донели — американска рок-музичарка.
1971  Хауард Веб — англиски фудбалски судија.
1985  Јанко Божовиќ — австриски ракометар.
1990  Џејмс Нанали — американски кошаркар.
1995  Серж Гнабри — германски фудбалер.
1997  Џенгиз Унгер — турски фудбалер.
1223  Филип II Августфранцуски крал.
1887  Алфред Крупгермански индустријалец и производител на оружје.
1939  Алфонс Муха — чешки сликар и илустратор, основоположник на стилот арт нуво.
1944  Благој Јанков - Мучетонароден херој на Македонија.
1968  Константин Паустовски — руски и советски писател.
1971  Мак Диздар — босански и југословенски поет.
1998  Ричард Мекдоналд — основач на најголемиот ланец на ресторани во светот — „Мекдоналдс“.


15 јули настани родени починале
1099  Во Првата крстоносна војна, Крстоносците го зазеле Ерусалим кој бил 461 година под власта на Фатимидите. Градот останал во христијански раце сè до 2 октомври 1187 година кога бил освоен од страна на Саладин и никогаш повторно не бил безусловно во христијански раце.
1556  Во Рим свечено е осветена грандиозната купола на црквата Свети Петар, што ја изгради прочуениот италијански архитект, вајар, сликар и поет Микеланџело Буонароти. Овој датум е земен како ден на раѓањето на барокот.
1869  Французинот Иполит Меж Морис го патентира маргаринот, прехранбен производ кој ќе треба да се обиде да го спречи масовниот глад меѓу сиромашните слоеви на населението.
1965  Американскиот вселенски брод Маринер 4 ги испрати првите снимки од планетата Марс.
1968  На линијата Москва-Њујорк воспоставена е првата директна авио-врска меѓу СССР и САД. Летовите почнуваат да ги изведуваат компаниите Аерофлот и Пан Америкен.
1990  Во Охрид е извршено осветување на новоизградената „Света Троица“.
1606  Рембрант ван Рајнхоландски сликар.
1910  Александар Тирнаниќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1919  Ајрис Мердок — ирско-британска писателка.
1923  Трајче Попов — македонски режисер.
1930  Жак Деридафранцуски филозоф.
1932  Вили Кобсамерикански блуз-музичар.
1933  Џулијан Бриманглиски класичен гитарист и лејтист.
1946  Линда Ронстад — американска пејачка.
1952  Џони Тандерс — американски рок-музичар.
1953  Жан-Бертран Аристидпретседател на Хаити.
1953  Неда Арнериќ — српска и југословенска глумица.
1954  Марио Кемпесаргентински фудбалер.
1956  Џо Сатријаниамерикански рок-гитарист.
1956  Ијан Кертис — англиски рок-музичар, член на групата „Џој дивижн“.
1961  Дамир Мартиновиќ — југословенски и хрватски рок-музичар, член на групите „Термити“ и „Лет 3“.
1963  Игор Џамбазов — македонски глумец, водител, музичар и писател.
1981  Себастјен Роселер — белгиски велосипедист.
1985  Грацијано Пеле — италијански фудбалер.
1985  Бурак Јилмаз — турски фудбалер.
1989  Диего Улиси — италијански велосипедист.
1989  Ентони Рандолф — американско-словенечки кошаркар.
1990  Демиен Лилард — американски кошаркар.
1991  Данило — бразилски фудбалер.
1992  Тобијас Херис — американски кошаркар.
1291  Рудолф I Хабсбуршкигермански цар и оснoвач на династијата на Хабсбурговците.
1890  Готфрид Келер — швајцарско-германски писател.
1904  Антон Павлович Чеховруски раскажувач и драмски писател.
1929  Хуго фон Хофманшталавстриски писател.
1939  Зинаида Рајх - руска и советска глумица, сопруга на Сергеј Есенин и на Всеволд Меерхолд.
1941  Валтер Рутмангермански експериментален режисер.
1941  Аугуст Цесарец — хрватски писател.
1944  Вера Циривири - Трена — македонска партизанка, учесничка во напредното работничко движење и во НОБ.
1997  Џани Версачеиталијански моден творец.


16 јули настани родени починале
1054  Големиот раскол — поделба на христијанството на католицизам и православие.
1661  Стокхолмската банка ја издава првата банкнота во Европа. .
1885  Воспоставена е британска колонијална власт над Австралија, со исклучок на Западна Австралија.
1940  Адолф Хитлер издал директива за операцијата „Морски лав“ — план за инвазија на Велика Британија.
1945  Проект Менхетен: „Тринити“ — првата проба на атомска бомба.
1969  Испален вселенскиот брод „Аполо 11“ кон Месечината.
1723  Џошуа Рејнолдсанглиски сликар, портретист.
1872  Роалд Амундсеннорвешки поларен истражувач.
1899  Божидар Јакац — словенечки сликар.
1907  Барбара Стенвик — американска глумица.
1921  Крсте Црвенковскимакедонски политичар.
1926  Иван Хорват — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1941  Мишо Ковач — хрватски поп-пејач.
1942  Маргарет Корт — австралиска тенисерка.
1952  Стјуарт Коупленд — англиски рок-тапанар, член на групата „Полис“ (Police).
1962  Уве Хон — германски атлетичар.
1964  Мигел Индураин — шпански велосипедист.
1982  Андре Грајпел — германски велосипедист.
1986  Тимофеј Мозгов — руски кошаркар.
1987  Муса Дембеле — белгиски фудбалер.
1988  Серхјо Бускец — шпански фудбалер.
1989  Герет Бејл — велшки фудбалер.
1996  Камил Семењук — полски одбојкар.
1533  Атахуалпа — цар на Инките.
1740  Јан Купецки — чешки сликар.
1963  Николај Асеев — советски и руски поет.
1985  Хајнрих Белгермански писател, добитник на Нобеловата награда во 1972 година.
1989  Херберт фон Карајанавстриски диригент.
1991  Роберт Мадервел — американски сликар.
1995  Стефан Спендербритански поет.
2012  Џон Лорд — англиски рок-музичар, член на групата „Дип парпл“ (Deep Purple).
2014  Џони Винтер — американски музичар.
2021  Биз Марки — американски рапер.


17 јули настани родени починале
1204  Во текот на Четвртата крстоносна војна, крстоносците го освоиле Цариград.
1762  Катерина Велика станува царица на Русија.
1862  Во САД стапи во сила Законот за ослободување на црнците-робови. Тогаш околу 190.000 поранешни робови од територијата на југот на САД стапија во редовите на федералната армија.
1917  Во знак на револт од улогата на Германија во Првата светска војна, кралот Џорџ V издал објава според која британското кралско семејство ќе го носи презимето Виндзор, наместо дотогашното Сакс-Кобург-Гота.
1918  По наредба на болшевиците, рускиот цар Николај II и неговото потесно семејство се стрелани во близината на Екатеринбург, Русија од единиците на Чека.
1936  Почнува Шпанската граѓанска војна.
1942  Почна Сталинградската битка меѓу германската и советската армија — веројатно најголемата битка во Втората светска војна.
1945  Во Потсдам, Германија, се одржала Потсдамската конференција на која се поништени освојувањата на Германија пред и во Втората светска војна, и нејзината територија е поделена меѓу сојузниците на четири окупациони зони.
1965  Американските бомбардери од типот Б-52 од базата Гуам за првпат ги бомбардираа целите на територијата на Виетнам.
1976  Индонезија го анектира Источен Тимор.
1984  Пуштен советскиот вселенски брод „Сојуз 12“. Космонаутката Светлана Савицка станала првата жена која се „прошетала“ во вселенскиот простор надвор од леталото.
1993  Во Будимпешта, деветте земји-членки на Средноевропската иницијатива (ЦЕИ), ја примија Република Македонија како полноправна, десетта членка на оваа асоцијација.
1899  Џими Кегниамерикански глумец.
1920  Хуан Антонио Самаранч — шпански министер за спорт и претседател на Меѓународниот олимписки комитет од 1980 до 2001 година.
1925  Ласло Наѓ — унгарски поет и преведувач.
1935  Доналд Сатерлендканадски глумец.
1937  Петре Наковски — македонски романописец и преведувач.
1944  Карлос Алберто — бразилски фудбалер.
1948  Рон Ештонамерикански рок-музичар, член на групата „Стуџис“ (The Stooges).
1950  Стево Степановски — македонски библиофил.
1954  Ангела Меркелгермански канцелар.
1961  Гуру — американски рапер, музички продуцент и глумец.
1963  Миран Тепеш — словенечки скијачки скокач.
1966  Лу Барлоу — американски рок-музичар.
1972  Јап Стам — холандски фудбалер.
1976  Маркос Сена — бразилски фудбалер.
1985  Мартин Колер — швајцарски велосипедист.
1987  Андреј Воронцевич — руски кошаркар.
1991  Бари Маркус — холандски велосипедист.
1994  Бенжамен Менди — француски фудбалер.
1997  Јакуб Кохановски — полски одбојкар.
855  Лав IVримски папа.
1489  Мимар Синан — прочуен отомански архитект.
1790  Адам Смит — најпознат претставник на англиската класична политичка економија.
1918  Николај II Романовцар на Русија, убиен заедно со членовите на неговото семејство.
1938  Роберт Вине — германски режисер.
1941  Аугуст Цесарец — хрватски револуционер и писател.
1946  Дража Михаиловиќсрпски четнички водач.
1959  Били Холидејамериканскa пејачкa.
1967  Џон Колтрејн — американски џез-музичар и композитор.
1969  Нестор Алексиев Мирчевски — македонски резбар.
1976  Вељо Личеноски — прв филмски монтажер во Македонија.
1986  Ристо Шишков — македонски глумец.
1992  Стефан Гајдов — македонски композитор.
2022  Жан-Луј Трентињан — француски глумец.


18 јули настани родени починале празници
64  Во Рим избувна голем пожар во кој стариот град изгоре до темели. Легендата вели дека пожарот го подметнал неурамнотежениот цар Нерон. За тоа нема никакви докази во старите извори.
1830  Уругвај го усвојува својот прв Устав.
1846  Во Бостон д-р Вилијам Мортон првпат во својата забна ординација го употреби етерот како средство за наркоза. Тој датум се смета за предпочеток на модерната анестезиологија.
1898  Во Париз француските научници, сопружниците Марија и Пјер Кири го открија полониумот, првиот познат радиоактивен елемент.
1925  Адолф Хитлер го објавува првиот том од својот личен манифестМојата борба“.
1936  Шпанска граѓанска војна: востаниците ја заземаат Галисија, западна Кастиља, западна Андалусија и Арагон.
1968  Во Санта Клара, Калифорнија е формирана корпорацијата Интел.
1967  Во Охрид, на третиот црковно-народен собор, Архиепископскиот синод донесе одлука за прогласување автокефалност на Македонската православна црква како наследничка на обновената Охридска архиепископија. Одлуката ја соопшти новиот Архиепископ Охридски и Македонски г. г. Доситеј.
1635  Роберт Хуканглиски физичар.
1664  Франц Лудвиг Фалечко-Нојбуршкигермански епископ († 1732)
1837  Васил Левскибугарски револуционер.
1877  Елин Пелинбугарски писател.
1887  Видкун Квислингнорвешки соработник на нацистите. Неговото име стана синоним за велепредавство на идеалите на сопствената држава.
1892  Артур Фриденрајх — бразилски фудбалер.
1918  Нелсон Манделајужноафрикански претседател.
1924  Џон Гленамерикански космонаут.
1932  Евгени Евтушенко — советски и руски поет, писател, глумец, сценарист и режисер.
1934  Даринка Челениќ — српска глумица.
1938  Ијан Стјуарт — британски рок-музичар.
1934  Наум Манивилов - Преспански — македонски поет.
1942  Џакинто Факети — италијански Фудбалер.
1963  Марк Џирардели — луксембуршки скијач
1970  Анатоли Тишченко — руски спринт-кануист.
1971  Пени Хардавеј — американски кошаркар.
1980  Кристен Бел — американска глумица.
1983  Даниел Наваро — шпански велосипедист.
1984  Хавиер Морено — шпански велосипедист.
1986  Сајмон Кларк — австралиски велосипедист.
1995  Недим Ремили — француски ракометар.
1997  Ноа Лајлс — американски атлетичар.
1997  Бам Адебајо — американски кошаркар.
1610  Микеланџело Меризи да Караваџо — италијански барокен сликар
1721  Жан Антоан Ватофранцуски барокен сликар.
1817  Џејн Остинанглиска писателка.
1872  Бенито Хуарезмексикански претседател.
1895  Стефан Стамболов — бугарски револуционер.
1949  Вичеслав Новак — чешки композитор.
1988  Нико — германско-американска пејачка и глумица.
1997  Јуџин Шумејкер — американски астрогеолог.
  Уругвај — Ден на Уставот.


19 јули настани родени починале
1799  Во текот на походот на Египет група војници на Наполеон го пронашле Каменот од Розета, што му овозможило на Шамполион да ги дешифрира хиероглифите.
1870  Почна француско-пруската војна. Французите беа поразени за неколку месеци, а војната заврши со мировниот договор склучен во Франкфурт, во мај 1871 година.
1900  Во Лајпциг, Аугуст Велер, професор по физиологија, во својот кабинет го прикажа епохалниот изум - кардиографот, кој денеска претставува основа за научно испитување на срцевите заболувања.
1941  Британскиот премиер Винстон Черчил ја започнува кампањата со име „В за победа“ (V for Victory) во текот на Втората светска војна.
1943  Во борбите во Сицилија, сојузниците со ескадрили бомбардери го нападнаа Рим.
1956  водачите на СФР Југославија, Индија и Египет - Јосип Броз Тито, Џавахарлал Нехру и Гамал Абдел Насер ја потпишуваат Брионската декларација за заедничка противблоковска политика, што го означува почетокот на создавањето на Движењето на неврзаните земји.
1967  Македонската православна црква прогласи автокефалност.
1814  Семјуел Колт — творецот на најпознатиот тип на револвери кој и денес го носи неговото презиме.
1819  Готфрид Келер — швајцарско-германски писател.
1834  Едгар Дегафранцуски сликар.
1893  Владимир Мајаковскируски поет.
1898  Херберт Маркузе — германско-американски филозоф, социолог и политички теоретичар.
1900  Арно Брекер — најистакнатиот вајар на Третиот Рајх.
1921  Борка Талескинароден херој на Македонија.
1941  Наталија Бесмертноваруска и советска балерина.
1943  Томас Сарџент — американски економист, добитник на Нобеловата награда.
1946  Илие Настасе — романски тенисер.
1947  Брајан Меј — англиски рок-музичар, најпознат како гитарист на групата „Квин (Queen)“.
1951  Абел Ферара — американски филмски режисер.
1964  Саша Лошиќ — југословенски и босански пејач, член на групата „Плави оркестар (Plavi orkestar)“.
1968  Павел Кука — чешки фудбалер.
1971  Витали Кличко — украински боксер и политичар.
1984  Александар Самедов — руски фудбалер.
1985  Ванче Шиков — македонски фудбалер.
1990  Арон Палмарсон — исландски ракометар.
1995  Марко Рог — хрватски фудбалер.
1995  Мануел Аканџи — швајцарски фудбалер.
1374  Франческо Петрарка — лирски поет од времето на италијанската предренесанса.
1543  Мери Болејн — сестра на англиската кралица Ана Болејн.
1631  Чезаре Кремонинииталијански филозоф.
1886  Цезарио Верде — португалски поет.
1954  Малина Попиванова — македонска револуционерка.
2010  Стивен Шнајдер — професор по биологија на животната средина.
2010  Енди Хамел — американски поп-рок музичар, член на групата „Биг стар“ (Big Star).
2019  Радомир Смиљаниќ — српски писател.


20 јули настани родени починале
1402  Монголскиот хан Тамерлан во Битката кај Ангора, денешна Анкара, ја победува турската војска и го заробува султанот Бајазит I, кој во 1403 година умира во ропство.
1903  Произведен првиот сериски автомобил на „Форд“.
1924  Во Париз е основана Светската шаховска организација.
1944  Германскиот полковник Клаус Шенк извршува атентат врз нацистичкиот водач Адолф Хитлер со подметнување на бомба под неговиот стол во бункерот Волчја јама кај Берлин. Хитлер е само полесно повреден, а заговорниците се погубени.
1969  Месечевото возило „Орел“ на американскиот вселенски брод „Аполо 11“, со космонаутите Нил Армстронг и Едвин Олдрин, се упати на површината на Месечината, додека Мајкл Колинс го продолжи кружењето околу Месечевата орбита со матичниот брод.
2001  Карло Џулијани, италијански активист и анархист е убиен во текот на демонстрациите против Групата 8 во Џенова од страна на италијанските Карабињери.
356 п.н.е.  Александар III Македонски — крал на Македонија, еден од најголемите војсководци и освојувачи на сите времиња.
1304  Франческо Петрарка — лирски поет на италијанската предренесанса.
1519  Инокентиј IXримски папа.
1659  Ијасент Ригофранцуски барокен сликар и портретист.
1785  Махмуд IIотомански султан.
1804  Ричард Овен — англиски биолог и палеонтолог.
1847  Макс Либермангермански постимпресионистички сликар.
1878  Петар Манџуков — македонски револуционер и анархист.
1890  Георги IIкрал на Грција.
1919  Едмунд Хилариновозеландски офицер и истражувач, учесник во хималајските и во поларните експедиции.
1927  Нешо Марковски — македонски новинар.
1938  Роџер Хант — англиски фудбалер.
1947  Карлос Сантана — мексиканско-американски гитарист.
1948  Жан Ренофранцуски глумец.
1948  Сафет Алиу — македонски правник.
1956  Мима Јаушовец — словенечка и југословенска тенисерка и политичарка.
1960  Првослав Вујчиќ — српски поет.
1962  Примож Улага — словенечки и југословенски скокач на скии.
1964  Крис Корнел — американски рок-музичар, член на групата „Саундгарден“ (Soundgarden).
1969  Џош Холовеј — американски глумец.
1973  Клаудио Рејна — американски фудбалер.
1978  Марија Александроваруска балерина.
1978  Павел Датсјук — руски хокеар.
1981  Џејмс Синглтон — американски кошаркар.
1988  Дејан Митрев — македонски фудбалер.
1989  Јури Газински — руски фудбалер.
1991  Надја Петровиќ — македоски уметник.
1996  Бен Симонс — австралиски кошаркар.
1999  Гога Битаѕе — грузиски кошаркар.
1816  Гаврила Романович Державинруски класицистички поет, сметан за најголемиот руски поет пред Пушкин.
1903  Лав XIIIримски папа.
1913  Феликс Ѓержински („Железниот Феликс“) — полски комунист со револуционерни идеи, основач на Болшевичката тајна полиција Че-Ка — подоцна КГБ.
1922  Андреј Марков — руски математичар.
1923  Панчо Вилјамексикански револуционeр — водач на селанската револуција од 1910 година.
1913  Васил Чакаларов — македонски војвода од Костурско.
1937  Гуљелмо Марконииталијански физичар и инженер.
1945  Пол Валерифранцуски поет.
1951  Абдула Iјордански крал.
1973  Брус Ли — филмски глумец и мајстор на боречки вештини од Хонгконг.
1996  Франтишек Планичка — чехословачки фудбалски голман.
2004  Џејмс Вилијамс — американски џез-музичар


21 јули настани родени починале празници
1542  Папата Павле II донел одлука за основање на инквизиција во Рим.
1798  По победата во Битката кај пирамидите, Наполеон Бонапарт станува владетел на Египет.
1962  Со решение на Извршниот совет на НР Македонија, името на „Радио Скопје“ е променето во „Радио-Телевизија Скопје“.
1983  Во станицата „Восток“ на Антарктикот, измерена е најниската температура на Земјата, која изнесувала -89,2 °C.
1994  Рускиот писател Александар Солженицин пристигнува во Москва по двомесечно патување низ Русија, по 20 години прогонство.
2013  Филип станува крал на Белгија, по абдикацијата на татко му, Алберт II.
1476  Ана Сфорца — ќерка на Галеацо Марија Сфорца.
1816  Паул Јулиус фон Ројтер — основач на британската новинскa агенцијa Ројтерс.
1893  Ханс Фалада — германски писател.
1899  Ернест Хемингвејамерикански писател, добитник на Нобеловата награда за литература во 1954 година.
1911  Маршал Меклуанканадски писател.
1926  Карел Рајс — чешко-британски режисер.
1948  Кет Стивенс — британски пејач и музичар.
1951  Робин Вилијамс — американски глумец.
1955  Бела Тар — унгарски филмски режисер.
1957  Тихомир Арсиќ — српски глумец.
1964  Јенс Вајслоггермански ски-скокач.
1969  Изабел Верт — германска јавачка и дресерка на коњи.
1984  Драган Гаиќ — словенечки ракометар.
2000  Ерлинг Браут Холанд — норвешки фудбалер.
1870  Јозеф Штраусавстриски композитор.
1977  Ли Милер — американска фотографка.
1984  Живко Фирфовмакедонски етномузиколог, педагогдиригент и музички деец.
1998  Ален Шепардамерикански космонаут.
2001  Крсте Црвенковскимакедонски политичар.
2022  Уве Зелер — германски фудбалер.
2023  Тони Бенетамерикански џез и поп-пејач.
* Прокопиовден — ден на светецот Прокопиј Ерусалимски


22 јули настани родени починале
1099  Прва крстоносна војна: Годфрид Бујонски е избран за прв Бранител на Светиот Гроб на Ерусалимското Кралство.
1456  Унгарскиот регент Јанош Хуњади ја пробил опсадата на Белград и им нанел тежок пораз на Отоманските освојувачи предводени од Мехмед II.
1894  Првата воопшто моторизирана трка се одржала во Франција, на 128-километарски пат помеѓу Париз и Руан. Победил Албер де Дион, основачот на Тур де Франс.
1908  Младотурците ја презеле власта во Битола и ги ослободиле сите затвореници.
1933  Американскиот воздухопловец Вили Пост го извел првото самостојно летање со авион околу Земјината топка. Прелетал 25.000 километри со 14 застанувања за 7 дена, 18 часа и 45 минути.
1948  Во Скопје, со одлука на Владата на НРМ, е основан Институтот за национална историја.
1962  Пропадна првиот американски обид за лансирање автоматска сонда на Венера. Ракетата лансирана од Кејп Канаверал на Флорида ја промени насоката и по неколку минути експлодира.
1992  Најголемиот колумбиски производител и трговец со дрога Пабло Ескобар побегнал од затвор. Убиен е во декември следната година во Медељин, во престрелка со полицијата.
356 п.н.е.  Александар III Македонски — една од најпознатите личности на стариот век, војсководец и државник. Го поразил огромното Персиско Царство и во своите походи стигнал до Индија.
1210  Јована Англиска — кралица на Шкотска.
1784  Фридрих Вилхелм Беселгермански астроном и математичар.
1822  Грегор Менделавстриски ботаничар и генетичар.
1882  Едвард Хопер — американски сликар.
1888  Селман Ејбрахам Ваксманамерикански микробиолог, добитник на Нобеловата награда за медицина во 1952 година.
1894  Оскар Марија Графгермански писател.
1916  Марсел Сердан — француски боксер.
1941  Џорџ Клинтон — американски фанк-музичар.
1944  Ананд Сатјананд — генерален гувернер на Нов Зеланд.
1946  Дени Гловер — американски глумец.
1946  Пол Шредер — американски режисер.
1947  Дон Хенли — американски поп-рок музичар, член на групата Иглс (Eagles).
1949  Ласе Вирен — фински атлетичар.
1956  Мајкл Спинкс — американски боксер, поранешен светски првак.
1969  Деспина Ванди — грчка пејачка.
1983  Дрис Девенинс — белгиски велосипедист.
1991  Кени Елисонд — француски велосипедист.
1991  Анте Будимир — хрватски фудбалер.
1992  Селена Гомес — американска пејачка.
1998  Федерико Валверде — уругвајски фудбалер.
1998  Марк Кукуреља — шпански фудбалер.
2013  Џорџ Велшки — син на во британскиот престолонаследник Вилијам и принцезата Катерина
1461  Шарл VII Победникотфранцуски крал.
1676  Климент X — римски папа.
1822  Наполеон IIфранцуски крал.
1926  Фридрих Визер — австриски економист.
1934  Џон Дилинџерамерикански криминалец.
1967  Лајош Касак — унгарски писател и сликар.
1968  Павлос Гипарис — грчки офицер.
1979  Шандор Кочишунгарски фудбалер.
1990  Асан Керим — македонски и југословенски политичар .


23 јули настани родени починале
1914  Австроунгарија ѝ поставила ултиматум на Србија во врска со атентатот на престолонаследникот Франц Фердинанд во Сараево. Ова било најава за почетокот на Првата светска војна.
1942  Започнал со работа логорот Треблинка.
1942  Во Софија, бугарските власти ги стрелаа Никола Јонков Вапцаров, македонски поет и патриот, Антон Попов-Дончо, македонски револуционер, писател и публицист и Атанас Романов, македонски патриот.
1993  Република Македонија стана 138 членка на Светската организација за интелектуална сопственост.
2000  Ленс Армстронг, втора година по ред победува на престижната велосипедска трка Тур де Франс, иако неговите лекари, четири години претходно, го известуваат дека постојат мали шанси да преживее, зашто болува од рак.
1872  Спас Мартинов — македонски револуционер.
1892  Хаиле Селасије Iетиопски цар.
1888  Рејмонд Чендлер — американски писател и сценарист.
1906  Владимир Прелогшвајцарско-хрватски хемичар.
1915  Тихомир Милошевскинароден херој на Македонија.
1931  Виктор Корчнојруски шаховски велемајстор.
1934  Стив Лејси — американски џез-музичар.
1957  Никос Галис — грчки кошаркар.
1960  Фадил Вокри — југословенски фудбалер од албанско потекло.
1961  Ентоан Кар — американски кошаркар.
1963  Слободан Живоиновиќ — српски и југословенски тенисер.
1968  Гери Пејтон — американски кошаркар.
1972  Џовани Елбер — бразилски фудбалер.
1974  Морис Грин — американски атлетичар.
1976  Јудит Полгар — унгарска шахистка.
1987  Луис Густаво — бразилски фудбалер.
1988  Бјерн Турау — германски велосипедист.
1536  Хенри Фицрој — незаконски син на Хенри VIII.
1757  Доменико Скарлати — италијански барокен композитор за чембало.
1875  Ајзак Мерит Сингерамерикански изумител.
1916  Вилијам Ремзишкотски хемичар.
1926  Виктор Васнецов — истакнат руски сликар од фолклористичкиот и националромантичарски правец.
1942  Антон Поповмакедонски поет.
1948  Дејвид Грифитамерикански филмски режисер и продуцент.
1977  Арсенио Ерико — парагвајски фудбалер.
1986  Марко Челебоновиќ — српски сликар.
2001  Муртезан Етхеми — поранешен член на ОНА.
2013  Џалма Сантос — бразилски фудбалер.
2019  Арт Невиламерикански поп-музичар.


24 јули настани родени починале празници
1148  Францускиот крал Луј VII поставил опсада на Дамаск во текот на Втората крстоносна војна.
1534  Жак Картие поставил крст на северноамериканското копно близу до устието на реката Сент Лоренс и го прогласил за прва француска територија во името на кралот Франсоа I.
1715  Шпанска флота со богатство составена од 10 брода заминала од Хавана, Куба кон Шпанија. Седум дена подоцна, 9 брода потонале во бура близу до Флорида. Богатството е откриено и извлечено од морето во 1960-тите.
1823  Укинато е ропството во Чиле.
1908  Турција е прогласена за уставна монархија. Овој датум се зема како Ден на победата на Младотурската револуција.
1923  Грција, Турција и сојузничките сили од Првата светска војна го потпишаа Лозанскиот договор, врз основа на која е извршена принудна размена на население: христијаните од Турција во Грција, а муслиманите од Грција во Турција. Ова во голема мера го изменило националниот состав на Егејска Македонија.
1946  Во Тихиот Океан, во близина на островот Бакини, САД ја извршија првата подводна атомска експлозија.
1974  По инвазијата на Турција врз Северен Кипар, паднала од власт воената хунта во Грција.
2002  Алфред Мојсиу е избран за претседател на Албанија.
2014  Парламентот го избира Фуад Масум за претседател на Ирак.
2019  Борис Џонсон станува премиер на Обединетото Кралство по оставката на неговата сопартијка Тереза Меј.
1725  Џон Њутон — англиски морнар и свештеник.
1783  Симон Боливарјужноамерикански борец за независност. Овој ден се слави како Ден на Симон Боливар во Еквадор.
1802  Александар Дима Таткотофранцуски писател.
1828  Николај Чернишевскируски писател, критичар и револуционер.
1860  Алфонс Муха — чешки сликар и илустратор, основоположник на стилот „Арт нуво“.
1886  Џуничиро Танизаки — јапонски писател.
1921  Џузепе Ди Стефано — италијански оперски пејач.
1928  Бранко Хорват - хрватски економист.
1933  Јежи Харасимович — полски поет.
1938  Хосе Алтафини — италијанско-бразилски фудбалер.
1946  Тито Беличанец — македонски правник и универзитетски професор.
1947  Предраг Ејдус — српски и југословенски глумец.
1950  Јадранка Стојаковиќ — југословенска пејачка.
1954  Живан Љуковчан — српски фудбалски голман.
1958  Мик Карн — британски рок-музичар.
1961  Максим Федотов — руски виолинист.
1963  Карл Мелоун — американски кошаркар.
1969  Џенифер Лопесамериканска глумица и пејачка.
1971  Дино Баџо — италијански фудбалер.
1974  Милан Јуришиќ — српски криминалец.
1975  Рајан Стак — натурализиран македонски кошаркар.
1985  Лукаш Росол — чешки тенисер.
1957  Методија Андонов - Чентомакедонски револуционер и државник — прв претседател на Иницијативниот одбор за свикување на Првото заседание на АСНОМ и борец за правата и слободата на македонскиот народ. Роден е во Прилеп на 17 август 1902 година.
1974  Џејмс Чедвиканглиски физичар — откривач на неутронот и Нобелов лауреат во 1935 година.
1980  Питер Селерсбритански филмски глумец и комичар.
1991  Исак Башевис Сингерамерикански писател и Нобелов лауреат, по потекло полски Евреин.
2000  Клод Сотефранцуски филмски режисер-оскаровeц.
2001  Махир Камбери — поранешен член на ОНА.
2001  Сељман Нухиу — поранешен член на ОНА.
2001  Неџмедин Сулејмани — поранешен член на ОНА.
2023  Тревор Френсис — англиски фудбалер.
  Еквадор — Ден на Симон Боливар.


25 јули настани родени починале
1878  Првата кинеска дипломатска мисијa во САД пристигнува во Вашингтон.
1917  Холанѓанката Маргарета Гертруда Целе, попозната како Мата Хари, осудена е на смрт под обвинение дека шпионирала за Германија во текот на Првата светска војна.
1945  Со одлука на Европската консултативна комисија, Германија во периодот до склучувањето на мировниот договор е поделена на четири зони: источна (советска), северозападна (британска), југозападна (американска) и западна (француска). Таа поделба подоцна доведе до формирање на двете германски држави.
1968  Папата Павле VI им ги забранува на католичките верници сите вештачки методи за спречување на зачнувањето.
1984  Советскиот космонаут Светлана Савицка стана првата жена која излегла надвор од бродот во вселената и првата жена во историјата на освојувањето на вселената која двапати била во нејзиното пространство.
2017  Рам Нат Ковинд станува претседател на Индија.
1894  Волтер Бренан — американски глумец.
1894  Гаврило Принцип — српски анархист, атентатор на Франц Фердинанд.
1905  Елијас Канети — германско-британски писател, добитник на Нобеловата награда во 1981 година.
1919  Илија Антевски - Смок — македонски комунист.
1920  Розалинд Френклинанглиски научник.
1920  Куширо Хајаши — јапонски астрофизичар.
1923  Коста Томашевиќ — српски и југословенски фудбалер.
1925  Невена Георгиева Дуња — македонска партизанка во НОВ.
1946  Љупка Димитровска — македонска пејачка.
1953  Џемал Хаџиабдиќ — босански и југословенски фудбалер.
1958  Турстон Мур — американски рок-музичар, член на групата Соник јут.
1973  Билјана Беличанец - Алексиќ — македонска глумица.
1976  Јовица Тасевски - Етернијан — македонски поет.
1978  Луис Џој Браун — првото бебe од епрувета.
1981  Кевин Кузманов — американски безбол играч со македонско потекло.
1983  Ненад Крстиќ — српски кошаркар.
1986  Андреј Шкиотов — руски кану-спринтер.
1987  Џекс Џонс — англиски поп-музичар.
1990  Насер Бухани — француски велосипедист.
1994  Бјанка Буша — српска одбојкарка.
1492  Инокентиј VIII — римски папа.
1533  Атахуалпа — последен владетел на Тавантинсују.
1564  Фердинанд Iцар на Светото Римско Царство.
1794  Андре Шение — француски поет.
1834  Семјуел Тејлор Колриџанглиски поет.
1980  Владимир Висоцки — советски пејач.
1986  Винсент Минелиамерикански филмски режисер.
1987  Крсто Симовски — учесник во НОВ.
1999  Богољуб Арсиќ — учесник во НОВ.
2002  Рудигер Дорнбуш — германски економист.
2003  Џон Шлезингер — англиски режисер и глумец.


26 јули настани родени починале
1953  Со нападот на герилците на касарната „Монкада“ во градот Сантјаго де Куба, Фидел Кастро ја започнува борбата против диктаторот Фулгенсио Батиста.
1956  Египетскиот претседател Гамал Абдел Насер го национализира Суецкиот Канал, кој претходно беше под контрола на англо-француска компанија.
1963  Катастрофален земјотрес го разурна Скопје. Во земјотресот загинаа 1.070 луѓе, 2.900 беа повредени, а беше уништен или оштетен 45 од станбениот фонд. Веста за земјотресот што го зафати Скопје брзо се рашири низ целиот свет, кој покажа голема солидарност.
1996  Република Македонија и Европската Унија потпишаа рамковна спогодба за соработка на Република Македонија во Европската Унија. Истиот ден во Република Македонија пристигнува и првиот американски амбасадор — Кристофер Хил.
1996  Република Македонија стана потписничка на Рамковната конвенција на Советот на Европа за заштита на националните малцинства и потписничка на повелбата на Советот на Европа за регионални или малцински јазици.
1782  Џон Филдирски композитор.
1842  Алфред Маршал — англиски економист.
1856  Џорџ Бернард Шо — англиски писател.
1862  Васил Иванов К’нчов — бугарски етнограф.
1875  Карл Густав Јунгшвајцарски психијатар.
1894  Олдос Хакслианглиски писател и есеист.
1900  Артуш Черник — чешки писател, новинар и филмски и театарски критичар.
1901  Нина Берберова — руска писателка.
1928  Стенли Кјубрикамерикански режисер.
1931  Теле Сантана — бразилски фудбалер и тренер.
1934  Даница Ручигај — македонска поетеса.
1943  Мик Џегер — англиски пејач, член на рок-групата „Ролинг стоунс“.
1945  Хелен Мирен — англиска глумица.
1949  Роџер Тејлор — англиски рок-музичар, член на групата „Квин“.
1954  Роза Топузова Каревска — македонски политичар.
1953  Феликс Магат — германски фудбалер и тренер.
1959  Кевин Спејси — американски глумец.
1961  Дејвид Хејмен — британски филмски продуцент.
1981  Мајкон Сисенандо — бразилски фудбалер.
1985  Брис Феји — француски велосипедист.
1985  Гаел Клиши — француски фудбалер.
1987  Ромен Лемаршан — француски велосипедист.
1990  Хесус Ерада — шпански велосипедист.
1471  Павле II — римски папа.
1867  Отон I — грчки крал.
1902  Шарл Даданфранцуско-американски пчелар, таткото на современото пчеларство.
1903  Алексо Поројлијата — македонски револуционер.
1917  Едгар Дегафранцуски сликар.
1925  Готлоб Фреге — германски математичар.
1926  Крсте Петков Мисирков — истакнат македонски филолог, јазичар, историчар, фолклорист, етнограф, публицист, политичар, дипломат, револуционер и борец за македонската национална афирмација. Во 1903 година ја издаде книгата „За македонцките работи“. Роден е во Ениџевардарско на 18 ноември 1874 година.
1952  Ева Перон — популарната „прва дама“ на Аргентина, сопруга на Хуан Перон.
1963  Димитар Пандилов — истакнат уметник, прв македонски импресионистички сликар.
1985  Фреди Перлмананархист, писател, теоретичар и музичар, голем критичар на современиот свет.


27 јули настани родени починале
1830  Во Франција избива „Јулската револуција“ предизвикана од одлуката на кралот Шарл X Бурбонски да ги укине весниците, да го распушти штотуку избраното собрание и да го промени изборниот закон. Кралот абдицира и емигрира во Шкотска.
1839  Почнува Опиумската војна меѓу Кина и Велика Британија откако кинеските власти во едно пристаниште во Кантон запленуваат и уништуваат 20.000 сандаци со опиум.
1981  Почна со работа новата Железничка станица во состав на Транспортниот центар во Скопје. Последниот воз од Старата железничка станица замина во 11 часот и 30 минути, а првиот воз на новата железничка станица стигна во 12 часот и 35 минути.
1989  Кристер Петерсон прогласен е за виновен и е осуден на доживотна казна затвор заради убиството на шведскиот премиер Улоф Палме во 1986 година. Подоцна тој е ослободен, а убиството останува неразјаснето.
2001  САД ги продолжуваат санкциите врз Иран и Либија на уште пет години.


1452  Лудовико Сфорца — милански војвода.
1832  Ѓура Јакшиќ — српски поет и сликар.
1835  Џозуе Кардучииталијански поет — добитник на Нобелова награда за литература во 1906 година.
1853  Владимир Короленко — украински писател, хуманист и новинар.
1874  Иван Ачков — македонски револуционер.
1904  Оскар Ланге — полски економист.
1907  Петар Лубарда — црногорски и југословенски сликар.
1915  Марио дел Монако — италијански тенор.
1946  Раде Шербеџија — хрватски и југословенски глумец и пејач.
1965  Хосе Луис Чилавертпарагвајски фудбалски голман.
1972  Јанко Нинов — македонски поет.
1977  Џонатан Рис Маерс — ирски глумец.
1983  Горан Пандев — македонски фудбалер.
1987  Марек Хамшик — словачки фудбалер.
916  Климент Охридски — сесловенски просветител.
1061  Никола IIримски папа.
1841  Михаил Лермонтовруски поет.
1844  Џон Далтонанглиски хемичар и физичар.
1880  Мохамед Реза Пахлевишах на Иран.
1946  Гертруда Стајн — американска писателка.
1950  Вецко Домазетовски — македонски есеист.
1981  Вилијам Вајлерамерикански режисер.
1982  Загорка Миќиќ — југословенски и македонски доктор по филозофија.
1998  Златко Чајковски — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
2001  Сељман Нухиу — поранешен член на ОНА.
2010  Димитар Циев — југословенски и македонски одбојкар.


28 јули настани родени починале
1821  Перу прогласува независност од Шпанија.
1858  За првпат е употребен отпечаток од прстот како знак за идентификација, и тоа од страна на Вилијам Хершел, во Индија, кога земал отпечаток од извесен Раџадар Конаи.
1914  Почна Првата светска војна. По атентатот извршен врз војводата Франц Фердинанд во Сараево, владата на Австроунгарија ја обвини Србија како причина за атентатот и упати ултиматум, кој беше отфрлен. Тоа беше повод Австроунгарија да и објави војна на Србија. Три дена подоцна Германија и објави војна на Русија, а на 3 август и на Франција.
1937  Јапонците во текот на Кинеско-јапонската војна го заземаат Пекинг.
1945  Во Скопје излезе првиот број на весникотТрудбеник“, орган на Земскиот одбор на Единствените синдикати на Македонија. Весникот излегуваше еднаш неделно.
1976  Во Тангшан, Кина се случил најсмртоносниот земјотрес во историјата, кој имал магнитуда над 8,2 според Рихтеровата скала, и загинале најмалку 240.000 луѓе.
1165  Ибн Араби — арапски филозоф.
1804  Лудвиг Андреас Фојербах — германски филозоф.
1887  Марсел Дишанфранцуски сликар и вајар.
1902  Карл Попер — австриско-британски филозоф.
1915  Чарлс Таунсамерикански физичар, добитник на Нобеловата награда.
1921  Воислав Кушевски — македонски историчар.
1925  Хуан Алберто Скјафино — италијанско-уругвајски фудбалер.
1926  Власта Велисављевиќ — српски глумец.
1929  Жаклина Кенеди Оназис — сопруга на Џон Кенеди и Аристотел Оназис.
1938  Арсен Дедиќ — хрватски пејач, музичар и композитор
1943  Ричард Рајтанглиски музичар, член на Пинк Флојд.
1954  Уго Чавеспретседател на Венецуела од 1998 година.
1954  Славиша Жунгул — југословенски и американски фудбалер.
1956  Ирена Колиштрковска Настева — македонски археолог.
1974  Алексис Ципрас — грчки политичар.
1977  Ману Џинобили — аргентински кошаркар.
1981  Мајкл Карик — англиски фудбалер.
1987  Педро — шпански фудбалер.
1987  Немања Петриќ — српски одбојкар.
1988  Сеп Ванмарке — белгиски велосипедист.
1993  Хари Кејн — англиски фудбалер.
1994  Бобан Николов — македонски фудбалер.
2000  Емил Смит Роу — англиски фудбалер.
1741  Антонио Вивалди — истакнат венецијански композитор на преодот од барокот кон класицизмот.
1750  Јохан Себастијан Бахгермански композитор — еден од најзначајните композитори во историјата на музиката.
1794  Максимилијан Робеспјер — еден од главните водачи на Француската револуција.
1904  Никола Каранџуловмакедонски револуционервојвода и учител. Роден е во Прилеп.
1968  Ото Хангермански хемичар и јадрен физичар. Добитник е на Нобеловата награда за хемија.


29 јули настани родени починале
1014  Во Битката на планината Беласица кај Струмица, војската на македонскиот цар Самоил била тешко поразена од војската на византискиот цар Василиј II.
1588  Британската флота под команда на Лорд Хавард и Сер Франсис Дрејк ја поразува шпанската Непобедлива армада составена од околу 125 бродови, која во инвазија на Англија ја испраќа шпанскиот крал Филип II.
1940  Почнува воздушната офанзива на Германија на Велика Британија за време на Втората светска војна.
1945  Прогласени се првите народни херои на Југославија од Македонија: Мирче Ацев, Стеван Наумов - Стив, Орце Николов, Страшо Пинџур и Христијан Тодоровски - Карпош. По неколку дена, на 2 август, за народен херој е прогласен и Кузман Јосифовски - Питу.
1948  Во Лондон се отворени првите Олимписки игри по Втората светска војна.
1993  Киргистан ја признава Република Македонија.
2002  Основана е Федерацијата на фармерите на Република Македонија (ФФРМ) под името „Федерација на македонските фармери“.
1883  Бенито Мусолинииталијански диктатор и фашист.
1905  Даг Хамаршелдшведски политичар.
1925  Микис Теодоракисгрчки композитор.
1927  Хари Мулиш — холандски писател.
1929  Жан Бодријар — француски социолог и филозоф.
1929  Жулињо — бразилски фудбалер.
1930  Абдулазис Ислами — македонски поет.
1949  Љупчо Силјановски — македонски поет.
1954  Игор Крутој — советски и руски композитор.
1957  Нели Ким — советска гимнастичарка.
1961  Муртезан Етхеми — поранешен член на ОНА.
1962  Карл Кокс — британски продуцент на техно-музика.
1965  Андреа Ѕорѕи — италијански одбојкар.
1979  Владимир Блажев – Панчо — македонски пејач и член на дуото DNK.
1981  Фернандо Алонсо — возач на „Формула 1“.
1982  Перо Антиќ — македонски кошаркар.
1983  Илчо Наумоски — македонски фудбалер.
1985  Золта Фодор — унгарски борач.
1985  Хавиер Чакон — шпански велосипедист.
1099  Урбан IIримски папа.
1108  Филип Iкрал на Франција.
1644  Урбан VIII — римски папа.
1808  Селим IIIотомански султан.
1856  Роберт Шумангермански композитор и музичар од времето на романтизмот.
1857  Шарл Лисјен Бонапарт — француски кнез и [орнитолог]].
1890  Винсент ван Гогхоландски сликар.
1910  Глигор Соколов — македонски револуцинер.
1974  Ерих Кестнер — германски писател.
1974  Кас Елиот — американска поп-пејачка, членка на групата „Мамас енд папас“.
1898  Херберт Маркузе — германско-американски филозоф, социолог и политички теоретичар.
1982  Владимир Зворник — „таткото на телевизијата“.
1983  Луис Буњелфранцуско-мексикански филмски режисер.
1990  Бруно Крајски — австриски политичар.
2008  Мате Парлов — југословенски и хрватски боксер.


30 јули настани родени починале
1619  Во Џемстаун, во Вирџинија, САД, се одржа првото колонијално претставничко Собрание. Овој град е прво населено место во Новиот Свет каде првите англиски доселеници пристигнаа во 1607 година.
1971  Астронаутите на „Аполо 15“, Дејвид Скот и Џејмс Ирвин се спуштија на Месечината.
1974  Турција, Грција и Велика Британија потпишаа спогодба за прекин на огнот на Кипар.
1975  Во Хелсинки почна Конференцијата за европска безбедност и соработка (КЕБС), на која присуствуваа државници од 35 земји. Целта на Конференцијата беше да се осигура мирот во Европа.
1980  Вануату прогласува независност.
1511  Џорџо Вазарииталијански сликар и архитект.
1818  Емили Бронтеанглиска писателка.
1863  Хенри Форд — производител и конструктор на автомобили.
1898  Хенри Мурбритански вајар.
1939  Питер Богданович — американски филмски режисер.
1941  Пол Анка — канадски пејач и глумец.
1947  Арнолд Шварценегерамерикански глумец и политичар.
1948  Миливоје Каракашевиќ — српски и југословенски пингпонгар.
1950  Габриеле Салваторес — италијански режисер и сценограф.
1958  Кејт Буш — англиска поп-музичарка.
1959  Петра Фелке — германска атлетичарка.
1964  Јирген Клинсман — германски фудбалер.
1970  Кристофер Нолан — британско-американски филмски режисер.
1982  Ивон Страховски — австалиска глумица.
1983  Тимур Дибиров — руски ракометар.
1991  Патрик Тишлер — унгарски фудбалер.
1993  Андре Гомеш — португалски фудбалер.
1993  Филип Пајовиќ — српски голман.
1995  Ирвинг Лозано — мексикански фудбалер.
579  Бенедикт Iримски папа.
1674  Карел Шкрета — чешки барокен сликар.
1771  Томас Грејанглиски поет.
1898  Ото фон Бизмарк — пруски државник и обединител на Германија.
1912  Муцухитоцар на Јапонија.
1965  Џуничиро Танизаки — јапонски писател.
1974  Лав Книпер — руски композитор.
1996  Клодет Колбер — ѕвезда на Холивудските комедии.
2007  Ингмар Бергманшведски филмски и театарски режисер и сценарист.
2005  Лаки Томпсон — американски џез-музичар.
2007  Микеланџело Антонионииталијански режисер.
2015  Лин Андерсон — американска кантри-пејачка.


31 јули настани родени починале
904  Солун бил освоен и уништен од Арапите. Околу 20.000, претежно млади, биле одведени во ропство.
1498  Кристифор Колумбо, на своето трето патување во Новиот Свет, го открива островот Тринидад, а потоа за првпат стапна на брегот на Јужна Америка.
1908  По победата на Младотурската револуција, Јане Сандански упатува „Манифест до сите народности во Османлиското Царство“.
1941  Германскиот рајхсмаршал Херман Геринг му дава писмена директива на шефот на полицијата Рајнхард Хајдрих да направи нацрт-план за отстранување на Евреите од Европа.
1945  Пјер Лавал, водачот на Вишиевска Франција, е уапсен од сојузничките војници во Австрија.
1954  Италијанска експедиција предводена од Ардито Десио прва го освојува врвот „Годвин Остин“, попознат како К2, на Каракорум, кој со своите 8.611 метри, е втор највисок врв на Земјата.
1964  Американската вселенска сонда „Ренџер 9“ ги емитува на Земјата првите снимки од темната страна на Месечината. Овој успех научниците го оценија како најголем дострел на астрономијата по Галилео Галилеј.
2006  На Куба Фидел Кастро му ја предава власта на својот брат Раул Кастро.
1704  Габриел Крамер — швајцарски математичар.
1800  Фридрих Велергермански хемичар.
1912  Милтон Фридманамерикански економист, добитник на Нобеловата награда.
1919  Примо Левииталијански писател.
1929  Хосе Сантамарија — уругвајско-шпански фудбалер.
1944  Роберт Мертон (економист) — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1997 година.
1958  Бил Бери — американски рок-музичар.
1965  Џоан Роулингшкотска писателка — автор на книгите „Хари Потер“.
1969  Антонио Конте — италијански фудбалер и тренер.
1986  Евгени Малкин - руски хокеар.
1987  Мајкл Бредли — американски фудбалер.
1989  Викторија Азаренка — белоруска тенисерка.
1784  Дени Дидрофранцуски филозоф.
1849  Шандор Петефи — унгарски поет.
1886  Франц Листунгарски пијанист и композитор.
1907  Пандо Кљашев — македонски револуционер.
1944  Антоан де Сент Егзипери — француски писател и воздухопловец.
1986  Теди Вилсон — американски џез-музичар.
1988  Андре Навара — француски виолончелист.
2001  Тахир Синани — поранешен член на ОНА.
2001  Бурим Хусеини — поранешен член на ОНА.
2009  Боби Робсон — англиски фудбалер и тренер.
2017  Жана Моро — француска глумица.
2019  Харолд Принс — американски продуцент и режисер.