Шарл VII Победникот

француски крал од XV век
(Пренасочено од Шарл VII)
Шарл VII Победникот
Крал на Франција
Шарл VII Победникот
На престол21 октомври 1422 - 22 јули 1461
Крунисување17 јули 1429
ПретходникШарл VI
НаследникЛуј XI
Почивалиште
ДецаЛуј XI
Јоланда Савојска
Магдалена Валоа
Шарл Валоа, војвода од Бери
Жана Валоа
ДинастијаВалоа
ТаткоШарл VI
МајкаИзабела Баварска

Шарл VII Победникот (роден на 22 февруари 1403 во Париз - починал на 22 јули 1461 во Меун на Ивр) бил крал на Франција од династијата Валоа. За време на неговото владеење се појавила Јованка Орлеанка, која претставувала пресвртница во Стогодишната војна. Го добил прекарот „победник“, поради тоа што успеал да ги ослободи сите територии на Франција под англиска власт, со што завршила Стогодишната војна. Тој е познат и како голем реформатор на војската, но спровел реформи и во целата држава.


Претходник
Шарл VI
Крал на Франција
1422-1461
Наследник
Луј XI