Горна Волта или службено Република Горна Волта (француски: République de Haute-Volta) била основана на 11 декември 1958 како самоуправувана колонија во рамките на Француската заедница. Пред да стекне автономија била позната како Француска Горна Волта и дел од Францускиот сојуз. На 5 август 1960 стекнала целосно независност од Франција.

Република Горна Волта
République de Haute-Volta
1958–1984
Flag of Горна Волта
Flag
Coat of arms of Горна Волта
Coat of arms
Motto: „Unité – Travail – Justice“ (француски)
„Единство – Работа – Правда“
Химна: Hymne Nationale Voltaïque
Location of Горна Волта
Главен градУагадугу
Говорени јазицифранцуски
УредувањеРепублика
Претседател 
• 1959–1966
Морис Јамеого
• 1983–1984
Тома Санкара
Висок комесар 
• 1958–1959
Макс Берте
• 1959–1960
Пол Масон
Премиер 
• 1971–1974
Жерар Канго Уедраого
• 1983
Тома Санкара
Историски периодСтудена војна
• Самоуправувана колонија
11 декември 1958 1958
5 август 1960
• Преименувана
4 август 1984 1984
Валутафранк
Претходници
Наследници
Француска Горна Волта
Буркина Фасо

Тома Санкара дошол на власт воениот удар на 4 август 1983. По пучот, го создал Националниот совет за Револуција (CNR), а самиот тој бил претседател. Под водство на Санкара, државата го променила своето име на 4 август 1984 од Горна Волта во Буркина Фасо, што означува „Земја на неподмитливи луѓе“.[1]

Името Горна Волта означувало дека државата се наоѓа во горниот тек на реката Волта. Реката е поделена на три делови, Црна Волта, Бела Волта и Црвена Волта, кои ги создаваат боите на националното знаме.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Франа на Море (јазик)“. World Digital Library. Посетено на 16 февруари 2013.

12°16′N 2°4′W / 12.267° СГШ; 2.067° ЗГД / 12.267; -2.067