< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1535 (MDXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1535 година од новата ера, 535. од вториот милениум, 35. од XVI век и шеста од 1530-тите.

1535 во разни календари
Грегоријански календар1535
MDXXXV
Ab urbe condita2288
Ерменски календар984
ԹՎ ՋՁԴ
Асирски календар6285
Балиски календар1456–1457
Бенгалски календар942
Берберски календар2485
Будистички календар2079
Бурмански календар897
Византиски календар7043–7044
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
4231 или 4171
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
4232 или 4172
Коптски календар1251–1252
Етиопски календар1527–1528
Еврејски календар5295–5296
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1591–1592
 - Сачка ера1456–1457
 - Кали-југа4635–4636
Холоценски календар11535
Игбоански календар535–536
Ирански календар913–914
Исламски календар941–942
Јапонски календарТенбун 4
(天文4年)
Јавански календар1453–1454
Јулијански календар1535
MDXXXV
Корејски календар3868
Мингуо-календар377 пред Р. Кина
民前377年
Нанакшахи67
Тајландски сончев календар2077–2078
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
1661 или 1280 или 508
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
1662 или 1281 или 509

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7043 и 7044 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6285 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5295 и 5296 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2288.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1535 година се протега во 4171 и 4172, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4231 и 4232 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2078. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 941 и 942 исламска година.

Настани уреди

јануари уреди

февруари уреди

март уреди

април уреди

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

декември уреди

  • Пет индијански племиња се среќаваат за првпат со морепловецот Жак Картие, при неговото второ патување, и дошло до судири.

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди