< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1682 (MDCLXXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1682 година од новата ера, 682. од вториот милениум, 82. од XVII век и трета од 1680-тите.

1682 во разни календари
Грегоријански календар1682
MDCLXXXII
Ab urbe condita2435
Ерменски календар1131
ԹՎ ՌՃԼԱ
Асирски календар6432
Балиски календар1603–1604
Бенгалски календар1089
Берберски календар2632
Будистички календар2226
Бурмански календар1044
Византиски календар7190–7191
Кинески календар辛酉(мет. петел)
4378 или 4318
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
4379 или 4319
Коптски календар1398–1399
Етиопски календар1674–1675
Еврејски календар5442–5443
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1738–1739
 - Сачка ера1603–1604
 - Кали-југа4782–4783
Холоценски календар11682
Игбоански календар682–683
Ирански календар1060–1061
Исламски календар1092–1094
Јапонски календарТена 2
(天和2年)
Јавански календар1604–1605
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4015
Мингуо-календар230 пред Р. Кина
民前230年
Нанакшахи214
Тајландски сончев календар2224–2225
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
1808 или 1427 или 655
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
1809 или 1428 или 656

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7190 и 7191 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6432 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5442 и 5443 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2435.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1682 година се протега во 4318 и 4319, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4378 и 4379 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2225. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1092 и 1094 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди