< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1870 (MDCCCLXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1870 година од новата ера, 870. од вториот милениум, 70. од XIX век и прва од 1870-тите.

1870 во разни календари
Грегоријански календар1870
MDCCCLXX
Ab urbe condita2623
Ерменски календар1319
ԹՎ ՌՅԺԹ
Асирски календар6620
Бахајски календар26–27
Балиски календар1791–1792
Бенгалски календар1277
Берберски календар2820
Будистички календар2414
Бурмански календар1232
Византиски календар7378–7379
Кинески календар己巳(зем. змија)
4566 или 4506
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
4567 или 4507
Коптски календар1586–1587
Етиопски календар1862–1863
Еврејски календар5630–5631
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1926–1927
 - Сачка ера1791–1792
 - Кали-југа4970–4971
Холоценски календар11870
Игбоански календар870–871
Ирански календар1248–1249
Исламски календар1286–1287
Јапонски календарМејџи 3
(明治3年)
Јавански календар1798–1799
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4203
Мингуо-календар42 пред Р. Кина
民前42年
Нанакшахи402
Тајландски сончев календар2412–2413
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
1996 или 1615 или 843
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
1997 или 1616 или 844

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7378 и 7379 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6620 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5630 и 5631 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2623.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1870 година се протега во 4506 и 4507, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4566 и 4567 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2413. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1286 и 1287 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди