< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1954 (MCMLIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1954 година од новата ера, 954. од вториот милениум, 54. од XX век и петта од 1950-тите.

1954 во разни календари
Грегоријански календар1954
MCMLIV
Ab urbe condita2707
Ерменски календар1403
ԹՎ ՌՆԳ
Асирски календар6704
Бахајски календар110–111
Балиски календар1875–1876
Бенгалски календар1361
Берберски календар2904
Будистички календар2498
Бурмански календар1316
Византиски календар7462–7463
Кинески календар癸巳(вод. змија)
4650 или 4590
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
4651 или 4591
Коптски календар1670–1671
Етиопски календар1946–1947
Еврејски календар5714–5715
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2010–2011
 - Сачка ера1875–1876
 - Кали-југа5054–5055
Холоценски календар11954
Игбоански календар954–955
Ирански календар1332–1333
Исламски календар1373–1374
Јапонски календарШова 29
(昭和29年)
Јавански календар1885–1886
Џуче-календар43
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4287
Мингуо-календарТајван 43
民國43年
Нанакшахи486
Тајландски сончев календар2497
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
2080 или 1699 или 927
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
2081 или 1700 или 928

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7462 и 7463 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6704 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5714 и 5715 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2707.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1954 година се протега во 4590 и 4591, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4650 и 4651 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2497. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1373 и 1374 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано:

Надворешни врски

уреди