< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1621 (MDCXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1621 година од новата ера, 621. од вториот милениум, 21. од XVII век и втора од 1620-тите.

1621 во разни календари
Грегоријански календар1621
MDCXXI
Ab urbe condita2374
Ерменски календар1070
ԹՎ ՌՀ
Асирски календар6371
Балиски календар1542–1543
Бенгалски календар1028
Берберски календар2571
Будистички календар2165
Бурмански календар983
Византиски календар7129–7130
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
4317 или 4257
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
4318 или 4258
Коптски календар1337–1338
Етиопски календар1613–1614
Еврејски календар5381–5382
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1677–1678
 - Сачка ера1542–1543
 - Кали-југа4721–4722
Холоценски календар11621
Игбоански календар621–622
Ирански календар999–1000
Исламски календар1030–1031
Јапонски календарГена 7
(元和7年)
Јавански календар1542–1543
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3954
Мингуо-календар291 пред Р. Кина
民前291年
Нанакшахи153
Тајландски сончев календар2163–2164
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1747 или 1366 или 594
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
1748 или 1367 или 595

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7129 и 7130 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6371 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5381 и 5382 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2374.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1621 година се протега во 4257 и 4258, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4317 и 4318 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2164. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1030 и 1031 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди