< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1967 (MCMLXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1967. година од новата ера, 967. од вториот милениум, 67. од 20 век и осма од 1960-тите.

1967 г.  во други календари
Грегоријански календар 1967
MCMLXVII
Ab urbe condita 2720
Асирски календар 6717
Бахајски календар 123–124
Бенгалски календар 1374
Берберски календар 2917
Будистички календар 2511
Бурмански календар 1329
Византиски календар 7475–7476
Еврејски календар 5727–5728
Ерменски календар 1416
ԹՎ ՌՆԺԶ
Етиопски календар 1959-1960
Игбоански календар 967–968
Ирански календар 1345–1346
Исламски календар 1386–1387
Јапонски календар Период Шова 42
(42年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 丙午年月日
(4603/4663)
— до —
丁未年月日
(4604/4664)
Коптски календар 1683–1684
Корејски календар 4300
Календар Мингуо Република Кина 56
民國56年
Селевкидски календар 2278–2279
Тајландски сончев календар 2510
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2023–2024
 - Шака самват 1889–1890
 - Кали југа 5068–5069
Француски револуционерен календар CLXXVCLXXVI
175–176
Холоценски календар 11967
Џуче-календар 56

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7475 и 7476 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6717 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5727 и 5728 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2720.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1967. година се протега во 4603 и 4604, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4663 и 4664 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2510. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1386 и 1387 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди


Видете исто: