< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1847 (MDCCCXLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1847 година од новата ера, 847. од вториот милениум, 47. од XIX век и осма од 1840-тите.

1847 во разни календари
Грегоријански календар1847
MDCCCXLVII
Ab urbe condita2600
Ерменски календар1296
ԹՎ ՌՄՂԶ
Асирски календар6597
Бахајски календар3–4
Балиски календар1768–1769
Бенгалски календар1254
Берберски календар2797
Будистички календар2391
Бурмански календар1209
Византиски календар7355–7356
Кинески календар丙午(огн. коњ)
4543 или 4483
    — до —
丁未年 (огн. коза)
4544 или 4484
Коптски календар1563–1564
Етиопски календар1839–1840
Еврејски календар5607–5608
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1903–1904
 - Сачка ера1768–1769
 - Кали-југа4947–4948
Холоценски календар11847
Игбоански календар847–848
Ирански календар1225–1226
Исламски календар1263–1264
Јапонски календарКока 4
(弘化4年)
Јавански календар1774–1775
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4180
Мингуо-календар65 пред Р. Кина
民前65年
Нанакшахи379
Тајландски сончев календар2389–2390
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
1973 или 1592 или 820
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
1974 или 1593 или 821

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7355 и 7356 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6597 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5607 и 5608 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2600.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1847 година се протега во 4483 и 4484, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4543 и 4544 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2390. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1263 и 1264 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди