Екатеринбург (на руски: Екатеринбург) — најголемиот град на Урал, Русија, административен центар на Свердловска област и на Уралскиот федерален округ. Од 1924 до 1991 градот се нарекувал Свердловск по името на комунистичкиот водач Јаков Свердлов[1],[2].

Екатеринбург
Знаме на Екатеринбург
Знаме
Mестоположба
Координати

56°50′″N, 60°35′″E

Општи податоци
Име
- други имиња

Екатеринбург
Свердловск
руски: Екатеринбург
Управа
Земја  Русија
Географија
Население

Население

уреди
 
Црквата на Сите Светци, се наоѓа на местото на Ипатиевата куќа во која биле убиени Романови, последното кралско семејство на Русија

Градот е четврти во Русија по број на население, со 1.336.000 жители според пописот од 2006 година.

Наводи

уреди
  1. „EKATERINBURG: INTERESTING FACTS“. Архивирано од изворникот на 2021-03-06. Посетено на 2021-02-02.
  2. Екатеринбург - пункты выдачи заказов