Себастјен Роселер

друмски велосипедисти

Себастјен Роселер (француски: Sébastien Rosseler; р. 15 јули 1981) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за Веранкласик-Долчини.[1][2] Помеѓу 2012 и 2013 година возел за UCI World Tour екипата Гармин-Шарп.[3][4]

Себастјен Роселер
Лични податоци
Цело имеСебастјен Роселер
ПрекарСеба
Де Стир ван Стумон
Роден15 јули 1981 (1981-07-15) (40 г.)
Вервие, Белгија
Висина1,82 м
Маса77 кг
Податоци за клубот
Мом. клубВеранкласик-Долчини
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер/Специјалист за класици и хронометри
Аматерски клубови
2002
2003
Домо-Фарм Фритес (стажант)
Квик Степ-Давитамон
Професионални клубови
2004
2005–2009
2010–2011
2012–2013
Релакс-Бодисол
Квик Степ-Инерџетик
Тим РадиоШек
Гармин-Баракуда
Значајни победи
Флеш Брабанкон (2010)
Три дена Де Пане (2011)
Последна промена
15 октомври 2014

ДостигнувањаУреди

2001
3. Белгиско хронометарско првенство под 23 години
2003
Трка Олимпија
1. Пролог
1. Етапа 6
1. Етапа 7 (ITT)
6. Де Вламсе Пејл
2004
8. Краен пласман Четири дена Динкерк
9. Гент-Вевелгем
2005
11. Класик Харибо
2006
2. Краен пласман Трка околу Белгија
3. Хале-Ингоигем
4. Краен пласман Три дена Де Пане
7. Краен пласман Четири дена Динкерк
1.   Пласман за млад возач
2007
1. Етапа 1 (ТТТ) Трка околу Катар
1. Рудерворде
4. Краен пласман Трка околу Белгија
4. Национално хронометарско првенство
6. Краен пласман Три дена Де Пане
8. Краен пласман Енеко Тур
1. Етапа 5 (ITT)
2008
1. Рудерворде
2. Краен пласман Енеко Тур
5. Париз-Брисел
8. Првенство на Фландрија
2009
1. Етапа 4 Четири дена Динкерк
1. Етапа 5 Трка околу Белгија (ITT)
2. Национално хронометарско првенство
7. Рудерворде
2010
1. Етапа 4 Волта ао Алгарве
1. Брабант Пајл
1. Флеш Брабанкон
2. Национално хронометарско првенство
2011
1.   Краен пласман Три дена Де Пане
1. Етапа 3b (ITT)
2. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
2012
1. Етапа 4 (ТТТ) Џиро д’Италија

Распоред на резултатите на Гранд ТурУреди

Гранд Тур 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
  Џиро 125
  Тур 104 98 104
  Вуелта 116

СО = се откажал

НаводиУреди

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име 2014team.
  2. „Веранкласик-Долчини (DOL) – БЕЛ“. UCI Continental Circuits. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 21 јануари 2014.
  3. „Нема договор за Роселер во Гармин-Шарп“. Cyclingnews.com. Future plc. 5 октокмври 2013. Посетено на 5 октомври 2013. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  4. „Rosseler leaves Garmin-Sharp“. Het Nieuwsblad (холандски). Corelio. 5 октомври 2013. Посетено на 24 октомври 2013.

Надворешни врскиУреди