< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1972 (MCMLXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1972 година од новата ера, 972. од вториот милениум, 72. од XX век и трета од 1970-тите.

1972 во разни календари
Грегоријански календар1972
MCMLXXII
Ab urbe condita2725
Ерменски календар1421
ԹՎ ՌՆԻԱ
Асирски календар6722
Бахајски календар128–129
Балиски календар1893–1894
Бенгалски календар1379
Берберски календар2922
Будистички календар2516
Бурмански календар1334
Византиски календар7480–7481
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
4668 или 4608
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
4669 или 4609
Коптски календар1688–1689
Етиопски календар1964–1965
Еврејски календар5732–5733
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2028–2029
 - Сачка ера1893–1894
 - Кали-југа5072–5073
Холоценски календар11972
Игбоански календар972–973
Ирански календар1350–1351
Исламски календар1391–1392
Јапонски календарШова 47
(昭和47年)
Јавански календар1903–1904
Џуче-календар61
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4305
Мингуо-календарТајван 61
民國61年
Нанакшахи504
Тајландски сончев календар2515
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
2098 или 1717 или 945
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
2099 или 1718 или 946
Униксно време63072000 – 94694399

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7480 и 7481 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6722 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5732 и 5733 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2725.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1972 година се протега во 4608 и 4609, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4668 и 4669 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2515. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1391 и 1392 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди