< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1916 (MCMXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1916. година од новата ера, 916. од вториот милениум, 16. од 20 век и седма од 1910-тите.

1916 г.  во други календари
Грегоријански календар 1916
MCMXVI
Ab urbe condita 2669
Асирски календар 6666
Бахајски календар 72–73
Бенгалски календар 1323
Берберски календар 2866
Будистички календар 2460
Бурмански календар 1278
Византиски календар 7424–7425
Еврејски календар 5676–5677
Ерменски календар 1365
ԹՎ ՌՅԿԵ
Етиопски календар 1908-1909
Игбоански календар 916–917
Ирански календар 1294–1295
Исламски календар 1334–1335
Јапонски календар Таишо 5
(5年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 乙卯年月日
(4552/4612)
— до —
丙辰年月日
(4553/4613)
Коптски календар 1632–1633
Корејски календар 4249
Календар Мингуо Република Кина 5
民國5年
Селевкидски календар 2227–2228
Тајландски сончев календар 2459
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1972–1973
 - Шака самват 1838–1839
 - Кали југа 5017–5018
Француски револуционерен календар CXXIVCXXV
124–125
Холоценски календар 11916
Џуче-календар 5

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7424 и 7425 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6666 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5676 и 5677 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2669.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1916. година се протега во 4552 и 4553, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4612 и 4613 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2459. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1334 и 1335 исламска година.

НастаниУреди

јануариУреди

февруариУреди

мартУреди

априлУреди

мајУреди

јуниУреди

јулиУреди

августУреди

септемвриУреди

октомвриУреди

ноемвриУреди

декемвриУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди


Видете исто: