< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1983 (MCMLXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1983 година од новата ера, 983. од вториот милениум, 83. од XX век и четвртта од 1980-тите.

1983 во разни календари
Грегоријански календар1983
MCMLXXXIII
Ab urbe condita2736
Ерменски календар1432
ԹՎ ՌՆԼԲ
Асирски календар6733
Бахајски календар139–140
Балиски календар1904–1905
Бенгалски календар1390
Берберски календар2933
Будистички календар2527
Бурмански календар1345
Византиски календар7491–7492
Кинески календар壬戌(вод. куче)
4679 или 4619
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
4680 или 4620
Коптски календар1699–1700
Етиопски календар1975–1976
Еврејски календар5743–5744
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2039–2040
 - Сачка ера1904–1905
 - Кали-југа5083–5084
Холоценски календар11983
Игбоански календар983–984
Ирански календар1361–1362
Исламски календар1403–1404
Јапонски календарШова 58
(昭和58年)
Јавански календар1915–1916
Џуче-календар72
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4316
Мингуо-календарТајван 72
民國72年
Нанакшахи515
Тајландски сончев календар2526
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
2109 или 1728 или 956
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
2110 или 1729 или 957
Униксно време410227200 – 441763199

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7491 и 7492 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6733 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5743 и 5744 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2736.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1983 година се протега во 4619 и 4620, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4679 и 4680 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2526. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1403 и 1404 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди