< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

251 (CCLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 251 година од новата ера, 251. од првиот милениум, 51. од III век и втора од 250-тите.

251 во разни календари
Грегоријански календар251
CCLI
Ab urbe condita1004
Асирски календар5001
Балиски календар172–173
Бенгалски календар−342
Берберски календар1201
Будистички календар795
Бурмански календар−387
Византиски календар5759–5760
Кинески календар庚午(мет. коњ)
2947 или 2887
    — до —
辛未年 (мет. коза)
2948 или 2888
Коптски календар−33 – −32
Етиопски календар243–244
Еврејски календар4011–4012
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера307–308
 - Сачка ера172–173
 - Кали-југа3351–3352
Холоценски календар10251
Ирански календар371 п.п. – 370 п.п.
Исламски календар382 п.х. – 381 п.х.
Јавански календар129–130
Јулијански календар251
CCLI
Корејски календар2584
Мингуо-календар1661 пред Р. Кина
民前1661年
Нанакшахи−1217
Селевкидски календар562/563 г.г.
Тајландски сончев календар793–794
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
377 или −4 или −776
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
378 или −3 или −775

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5759 и 5760 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5001 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4011 и 4012 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1004.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 251 година се протега во 2887 и 2888, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2947 и 2948 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 794. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 382 и 381 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   251 на Ризницата ?