< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1855 (MDCCCLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1855 година од новата ера, 855. од вториот милениум, 55. од XIX век и шеста од 1850-тите.

1855 во разни календари
Грегоријански календар1855
MDCCCLV
Ab urbe condita2608
Ерменски календар1304
ԹՎ ՌՅԴ
Асирски календар6605
Бахајски календар11–12
Балиски календар1776–1777
Бенгалски календар1262
Берберски календар2805
Будистички календар2399
Бурмански календар1217
Византиски календар7363–7364
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
4551 или 4491
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
4552 или 4492
Коптски календар1571–1572
Етиопски календар1847–1848
Еврејски календар5615–5616
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1911–1912
 - Сачка ера1776–1777
 - Кали-југа4955–4956
Холоценски календар11855
Игбоански календар855–856
Ирански календар1233–1234
Исламски календар1271–1272
Јапонски календарАнсеј 2
(安政2年)
Јавански календар1783–1784
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4188
Мингуо-календар57 пред Р. Кина
民前57年
Нанакшахи387
Тајландски сончев календар2397–2398
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1981 или 1600 или 828
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1982 или 1601 или 829

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7363 и 7364 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6605 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5615 и 5616 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2608.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1855 година се протега во 4491 и 4492, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4551 и 4552 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2398. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1271 и 1272 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди