Дејвид Брајан

Дејвид Брајан (англиски: David Brian; 5 август 1914 - 15 јули 1993) — американски филмски актер.

Дејвид Брајан
ЗанимањеФилм, телевизија, актер

ЖивотописУреди

Овој Њујоршки водич својата глумечка кариера ја започнал на сцената во мјузикли како танчер.

Брајан бил забележан од Варнер Брос во 1994 и се појавил во филмовите како „The Damned Don't Cry!“ и „Flamingo Road“ со Џон Крафорд, и „Beyond the Forest“ со Бети Дејвис. Тој исто така имал улога во филмовите на Џон Вејн „The High and the Mighty“ во 1954 како Кен Чајдс.

Во 50те и 60те, Брајан бил многу активен на телевизијата со гостински улоги во повеќе шоуа почнуваќи од драматични па сè до комични, од „Rawhide“ до „I Dream of Jeannie“. Во средината на 50те, тој ја имал главната улога во шоуто „Mr. District Attorney“.

Умрел на 78 година од срцева болест и рак во Шерман Оакс, Калифорнија во 1993.

ФилмографијаУреди

 
Брајан во The High and the Mighty

ФилмовиУреди

 • Flamingo Road (1949)
 • Beyond the Forest (1949)
 • Intruder in the Dust (1949)
 • The Damned Don't Cry (1950)
 • Breakthrough (1950)
 • Inside Straight (1951)
 • Fort Worth (1951)
 • Inside the Walls of Folsom Prison (1951)
 • This Woman is Dangerous (1952)
 • Million Dollar Mermaid (1952)
 • The High and the Mighty (1954)
 • Timberjack (1955)
 • The First Travelling Saleslady (1956)
 • The Rabbit Trap (1959)
 • A Pocketful of Miracles (1961)
 • How the West was Won (1962)
 • The Rare Breed (1968)
 • The Destructors (1969)
 • The Seven Minutes (1971)

ТелевизијаУреди

 • Mr District Attorney (1954 - 1955)
 • The Immortal (1970)
 • Star Trek: The Original Series in episode: Patterns of Force