Недим Ремили

Недим Ремили (роден на 18 јули 1995, во Кретеј) е француски ракометар кој настапува за Париз Сен Жермен и францускиот национален тим.[1]

Недим Ремили
Nedim Remili
Nedim Remili-20160110.jpg
Лични податоци
Роден(а) 18 јули 1995 (1995-07-18) (25 г.)
Кретеј, Франција
Националност француска
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1.95 m
Позиција Десен бек
Клупски податоци
Тековен клуб РК Париз Сен-Жермен
Број 18

ЖивотописУреди

Ремили бил роден во Кретеј, комуна во југоисточните предградија на Париз. Неговиот татко, Камел Ремили, ја одиграл целата своја кариера за Кретеј и ја освоил ЛНХ 1 со нив во 1989 година.[2]

Кога Недим наполнил 10 години, почнал да игра ракомет во клубот каде што играл неговиот татко, СД Кретеј (Спортско друштво Кретеј), и каде што во тоа време бил член на одборот.[3] Ремили покажал многу квалитети додека бил во академијата на СД Кретеј и достигнал висина од 1,95 метра на возраст од 16 години. Ремили го имал своето деби за првиот тим на СД Кретеј на 12 октомври 2012 година, на возраст од 17 години, на натпреварот против СД Денкерк. Во текот на истата година, Кретеј бил префрлен во лигата Д2, втора лига на Франција. И покрај интересот на некои од најголемите клубови во францускиот ракомет, Ремили го потпиша својот прв професионален договор во 2013 година со СД Кретеј.

Следната сезона (2013-14), во лигата Д2, Ремили станал клучен играч во тимот на СД Кретеј и им помогнал да се вратат во ЛНХ 1. Ремили бил повикан на националниот француски младински тим за Светското првенство за јуниори во јуни 2015 година, но повредата на рамото го натерала да го гледа шампионатот дома, а Франција станала светски шампион.

Во сезоната 2015-16, Ремили играл неверојатно за СД Кретеј, што му донело повик во Ол-старскиот натпревар и во националниот тим на Франција за Европското првенство во 2016 година.

Индивидуални наградиУреди

  • Ол-стар Десен бек на Светското првенство: 2017 [4]

НаводиУреди

  1. „European Handball Federation - Nedim Remili / Player“ (англиски). Посетено на 2018-02-08.
  2. HILDWEIN, Yann. „Le grand espoir français Nedim Remili vers le PSG“. L'Equipe.fr (француски). Посетено на 2017-01-13.
  3. willcouvreur (2016-01-15). „Nedim Remili : L'étoile montante“. Посетено на 2017-01-13.
  4. „France 2017 All-star Team“. IHF. 29 January 2017. Посетено на 29 January 2017.