< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2021 (MMXXI) е година според грегоријанскиот календар, а воедно и 21. година од третиот милениум и од XXI век, како и втора од 2020-тите.

2021 во разни календари
Грегоријански календар2021
MMXXI
Ab urbe condita2774
Ерменски календар1470
ԹՎ ՌՆՀ
Асирски календар6771
Бахајски календар177–178
Балиски календар1942–1943
Бенгалски календар1428
Берберски календар2971
Будистички календар2565
Бурмански календар1383
Византиски календар7529–7530
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
4717 или 4657
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
4718 или 4658
Коптски календар1737–1738
Етиопски календар2013–2014
Еврејски календар5781–5782
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2077–2078
 - Сачка ера1942–1943
 - Кали-југа5121–5122
Холоценски календар12021
Игбоански календар1021–1022
Ирански календар1399–1400
Исламски календар1442–1443
Јапонски календарРејва 3
(令和3年)
Јавански календар1954–1955
Џуче-календар110
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4354
Мингуо-календарТајван 110
民國110年
Нанакшахи553
Тајландски сончев календар2564
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
2147 или 1766 или 994
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
2148 или 1767 или 995
Униксно време1609459200 – 1640995199

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7529 и 7530 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6771 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5781 и 5782 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2774.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2021 година се протега во 4657 и 4658, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4717 и 4718 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2564. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1442 и 1443 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...

Надворешни врски

уреди