< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1926 (MCMXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1926 година од новата ера, 926. од вториот милениум, 26. од XX век и седма од 1920-тите.

1926 во разни календари
Грегоријански календар1926
MCMXXVI
Ab urbe condita2679
Ерменски календар1375
ԹՎ ՌՅՀԵ
Асирски календар6676
Бахајски календар82–83
Балиски календар1847–1848
Бенгалски календар1333
Берберски календар2876
Будистички календар2470
Бурмански календар1288
Византиски календар7434–7435
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
4622 или 4562
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
4623 или 4563
Коптски календар1642–1643
Етиопски календар1918–1919
Еврејски календар5686–5687
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1982–1983
 - Сачка ера1847–1848
 - Кали-југа5026–5027
Холоценски календар11926
Игбоански календар926–927
Ирански календар1304–1305
Исламски календар1344–1345
Јапонски календарТајшо 15 / Шова 1
(昭和元年)
Јавански календар1856–1857
Џуче-календар15
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4259
Мингуо-календарР. Кина 15
民國15年
Нанакшахи458
Тајландски сончев календар2468–2469
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
2052 или 1671 или 899
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
2053 или 1672 или 900

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7434 и 7435 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6676 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5686 и 5687 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2679.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1926 година се протега во 4562 и 4563, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4622 и 4623 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2469. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1344 и 1345 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди