< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1809 (MDCCCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1809 година од новата ера, 809. од вториот милениум, 9. од XIX век и последна од 1800-тите.

1809 во разни календари
Грегоријански календар1809
MDCCCIX
Ab urbe condita2562
Ерменски календар1258
ԹՎ ՌՄԾԸ
Асирски календар6559
Балиски календар1730–1731
Бенгалски календар1216
Берберски календар2759
Будистички календар2353
Бурмански календар1171
Византиски календар7317–7318
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
4505 или 4445
    — до —
己巳年 (зем. змија)
4506 или 4446
Коптски календар1525–1526
Етиопски календар1801–1802
Еврејски календар5569–5570
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1865–1866
 - Сачка ера1730–1731
 - Кали-југа4909–4910
Холоценски календар11809
Игбоански календар809–810
Ирански календар1187–1188
Исламски календар1223–1224
Јапонски календарБунка 6
(文化6年)
Јавански календар1735–1736
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4142
Мингуо-календар103 пред Р. Кина
民前103年
Нанакшахи341
Тајландски сончев календар2351–2352
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
1935 или 1554 или 782
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
1936 или 1555 или 783

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7317 и 7318 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6559 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5569 и 5570 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2562.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1809 година се протега во 4445 и 4446, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4505 и 4506 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2352. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1223 и 1224 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди