< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1165 (MCLXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1165 година од новата ера, 165. од вториот милениум, 65. од XII век и шеста од 1160-тите.

1165 во разни календари
Грегоријански календар1165
MCLXV
Ab urbe condita1918
Ерменски календар614
ԹՎ ՈԺԴ
Асирски календар5915
Балиски календар1086–1087
Бенгалски календар572
Берберски календар2115
Будистички календар1709
Бурмански календар527
Византиски календар6673–6674
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
3861 или 3801
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
3862 или 3802
Коптски календар881–882
Етиопски календар1157–1158
Еврејски календар4925–4926
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1221–1222
 - Сачка ера1086–1087
 - Кали-југа4265–4266
Холоценски календар11165
Игбоански календар165–166
Ирански календар543–544
Исламски календар560–561
Јапонски календарЧокан 3 / Ејман 1
(永万元年)
Јавански календар1072–1073
Јулијански календар1165
MCLXV
Корејски календар3498
Мингуо-календар747 пред Р. Кина
民前747年
Нанакшахи−303
Селевкидски календар1476/1477 г.г.
Тајландски сончев календар1707–1708
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1291 или 910 или 138
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1292 или 911 или 139

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6673 и 6674 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5915 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4925 и 4926 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1918.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1165 година се протега во 3801 и 3802, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3861 и 3862 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1708. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 560 и 561 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

  1. „The Meccan Revelations“. World Digital Library. 1900–1999. Посетено на 2013-07-15.CS1-одржување: датумски формат (link)

Надворешни врски уреди