Едмунд Хилари

Едмунд Персивал Хилари (Окленд, 20 јули 1919 - Окленд 11 јануари 2008) бил новозеландски планинар и истражувач, најпознат поради тоа што е првиот освојувач на Монт Еверест. Тој стигнал на врвот на 8.850-метарската планина на 29 мај 1953 г. со Непалецот Тенцинг Норгај.

Едмунд Хилари
Edmund Percival Hillary
Edmund Hillary, c. 1953, autograph removed.jpg
Хилари во 1953 г.
Роден(а)Едмунд Персивал Хилари
20 јули 1919(1919-07-20)
Окленд, Нов Зеланд
Починал(а)11 јануари 2008(2008-01-11) (возр. 88)
Окленд, Нов Зеланд
Познат(а) поосвојување на Монт Еверест заедно со Тенцинг Норгај
Сопружник
  • Луиза Мери Роуз (в. 1953; нејзината смрт 1975)
  • Џун Малгру (в. 1989; неговата смрт 2008)
Деца3

Сер Едмунд бил единствениот жив Новозеланѓанин кој се појавил на банкнота.