< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1498 (MCDXCVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1498 година од новата ера, 498. од вториот милениум, 98. од XV век и деветта од 1490-тите.

1498 во разни календари
Грегоријански календар1498
MCDXCVIII
Ab urbe condita2251
Ерменски календар947
ԹՎ ՋԽԷ
Асирски календар6248
Балиски календар1419–1420
Бенгалски календар905
Берберски календар2448
Будистички календар2042
Бурмански календар860
Византиски календар7006–7007
Кинески календар丁巳(огн. змија)
4194 или 4134
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
4195 или 4135
Коптски календар1214–1215
Етиопски календар1490–1491
Еврејски календар5258–5259
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1554–1555
 - Сачка ера1419–1420
 - Кали-југа4598–4599
Холоценски календар11498
Игбоански календар498–499
Ирански календар876–877
Исламски календар903–904
Јапонски календарМејо 7
(明応7年)
Јавански календар1415–1416
Јулијански календар1498
MCDXCVIII
Корејски календар3831
Мингуо-календар414 пред Р. Кина
民前414年
Нанакшахи30
Тајландски сончев календар2040–2041
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
1624 или 1243 или 471
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
1625 или 1244 или 472

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7006 и 7007 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6248 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5258 и 5259 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2251.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1498 година се протега во 4134 и 4135, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4194 и 4195 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2041. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 903 и 904 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди