< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1725 (MDCCXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1725 година од новата ера, 725. од вториот милениум, 25. од XVIII век и шеста од 1720-тите.

1725 во разни календари
Грегоријански календар1725
MDCCXXV
Ab urbe condita2478
Ерменски календар1174
ԹՎ ՌՃՀԴ
Асирски календар6475
Балиски календар1646–1647
Бенгалски календар1132
Берберски календар2675
Будистички календар2269
Бурмански календар1087
Византиски календар7233–7234
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
4421 или 4361
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
4422 или 4362
Коптски календар1441–1442
Етиопски календар1717–1718
Еврејски календар5485–5486
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1781–1782
 - Сачка ера1646–1647
 - Кали-југа4825–4826
Холоценски календар11725
Игбоански календар725–726
Ирански календар1103–1104
Исламски календар1137–1138
Јапонски календарКјохо 10
(享保10年)
Јавански календар1649–1650
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4058
Мингуо-календар187 пред Р. Кина
民前187年
Нанакшахи257
Тајландски сончев календар2267–2268
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1851 или 1470 или 698
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1852 или 1471 или 699

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7233 и 7234 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6475 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5485 и 5486 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2478.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1725 година се протега во 4361 и 4362, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4421 и 4422 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2268. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1137 и 1138 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

 
Автопортрет на Грез

Починале уреди

Надворешни врски уреди