< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1304 (MCCCIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1304 година од новата ера, 304. од вториот милениум, 4. од XIV век и петта од 1300-тите.

1304 во разни календари
Грегоријански календар1304
MCCCIV
Ab urbe condita2057
Ерменски календар753
ԹՎ ՉԾԳ
Асирски календар6054
Балиски календар1225–1226
Бенгалски календар711
Берберски календар2254
Будистички календар1848
Бурмански календар666
Византиски календар6812–6813
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
4000 или 3940
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
4001 или 3941
Коптски календар1020–1021
Етиопски календар1296–1297
Еврејски календар5064–5065
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1360–1361
 - Сачка ера1225–1226
 - Кали-југа4404–4405
Холоценски календар11304
Игбоански календар304–305
Ирански календар682–683
Исламски календар703–704
Јапонски календарКаген 2
(嘉元2年)
Јавански календар1215–1216
Јулијански календар1304
MCCCIV
Корејски календар3637
Мингуо-календар608 пред Р. Кина
民前608年
Нанакшахи−164
Тајландски сончев календар1846–1847
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
1430 или 1049 или 277
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1431 или 1050 или 278

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6812 и 6813 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6054 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5064 и 5065 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2057.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1304 година се протега во 3940 и 3941, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4000 и 4001 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1847. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 703 и 704 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

 
Ибн Батута (десно) на илустрација

Починале уреди

Надворешни врски уреди