< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1497 (MCDXCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1497 година од новата ера, 497. од вториот милениум, 97. од XV век и осма од 1490-тите.

1497 во разни календари
Грегоријански календар1497
MCDXCVII
Ab urbe condita2250
Ерменски календар946
ԹՎ ՋԽԶ
Асирски календар6247
Балиски календар1418–1419
Бенгалски календар904
Берберски календар2447
Будистички календар2041
Бурмански календар859
Византиски календар7005–7006
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
4193 или 4133
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
4194 или 4134
Коптски календар1213–1214
Етиопски календар1489–1490
Еврејски календар5257–5258
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1553–1554
 - Сачка ера1418–1419
 - Кали-југа4597–4598
Холоценски календар11497
Игбоански календар497–498
Ирански календар875–876
Исламски календар902–903
Јапонски календарМејо 6
(明応6年)
Јавански календар1414–1415
Јулијански календар1497
MCDXCVII
Корејски календар3830
Мингуо-календар415 пред Р. Кина
民前415年
Нанакшахи29
Тајландски сончев календар2039–2040
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
1623 или 1242 или 470
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
1624 или 1243 или 471

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7005 и 7006 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6247 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5257 и 5258 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2250.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1497 година се протега во 4133 и 4134, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4193 и 4194 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2040. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 902 и 903 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди