Ричард Старки, МБЕ (роден на 7 јули 1940), познат по неговото сценско име Ринго Стар, е англиски пејач, текстописец и глумец, оскаровец и добитник на Греми награда, музичар кој останува најпознат како тапанарот на Битлси. Тој е најстариот и најнискиот член на групата, како и последниот кој се вклучува за да ја создаде познатата четворка.

Ринго Стар
Ringo.jpg
Основни податоци
Родено имеРичард Старки
Познат(а) и какоРинго, Били Шеарс
Роден(а)7 јули 1940
Англија Ливерпул, Англија
Жанр(ови)Рок, Рокенрол, Поп
Занимање/њапејач, текстописец, музичар, актер
Инструмент(и)Пијано, Оргули, Гитара, Тапани, Хармоника
Години активност1957 – денес
Прод. куќа/ќиParlophone, Capitol, Apple, Vee-Jay, Polydor, Atlantic, RCA, Mercury, Koch
Сродни групиБитлс, Рори Сторм и Ураганите, Ринго Стар и Неговиот Ол-Стар Бенд, Пластик Оно Бенд
Веб-местоRingoStarr.com

Надворешни врскиУреди

Викицитат има збирка цитати поврзани со: