< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1867 (MDCCCLXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1867 година од новата ера, 867. од вториот милениум, 67. од XIX век и осма од 1860-тите.

1867 во разни календари
Грегоријански календар1867
MDCCCLXVII
Ab urbe condita2620
Ерменски календар1316
ԹՎ ՌՅԺԶ
Асирски календар6617
Бахајски календар23–24
Балиски календар1788–1789
Бенгалски календар1274
Берберски календар2817
Будистички календар2411
Бурмански календар1229
Византиски календар7375–7376
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
4563 или 4503
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
4564 или 4504
Коптски календар1583–1584
Етиопски календар1859–1860
Еврејски календар5627–5628
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1923–1924
 - Сачка ера1788–1789
 - Кали-југа4967–4968
Холоценски календар11867
Игбоански календар867–868
Ирански календар1245–1246
Исламски календар1283–1284
Јапонски календарКејо 3
(慶応3年)
Јавански календар1795–1796
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4200
Мингуо-календар45 пред Р. Кина
民前45年
Нанакшахи399
Тајландски сончев календар2409–2410
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
1993 или 1612 или 840
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
1994 или 1613 или 841

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7375 и 7376 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6617 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5627 и 5628 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2620.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1867 година се протега во 4503 и 4504, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4563 и 4564 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2410. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1283 и 1284 исламска година.

Настани уреди

 
Лондонскиот Договор

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди