< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1659 (MDCLIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1659. година од новата ера, 659. од вториот милениум, 59. од 17 век и последна од 1650-тите.

1659 г.  во други календари
Грегоријански календар 1659
MDCLIX
Ab urbe condita 2412
Асирски календар 6409
Бахајски календар -185–-184
Бенгалски календар 1066
Берберски календар 2609
Будистички календар 2203
Бурмански календар 1021
Византиски календар 7167–7168
Еврејски календар 5419–5420
Ерменски календар 1108
ԹՎ ՌՃԸ
Етиопски календар 1651-1652
Игбоански календар 659–660
Ирански календар 1037–1038
Исламски календар 1069–1070
Јапонски календар Манџи (ера) 2
(2年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 戊戌年月日
(4295/4355)
— до —
己亥年月日
(4296/4356)
Коптски календар 1375–1376
Корејски календар 3992
Календар Мингуо 253 пред РК
民前253年
Селевкидски календар 1970–1971
Тајландски сончев календар 2202
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1715–1716
 - Шака самват 1581–1582
 - Кали југа 4760–4761
Холоценски календар 11659
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7167 и 7168 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6409 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5419 и 5420 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2412.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1659. година се протега во 4295 и 4296, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4355 и 4356 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2202. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1069 и 1070 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди