< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1564 (MDLXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1564 година од новата ера, 564. од вториот милениум, 64. од XVI век и петта од 1560-тите.

1564 во разни календари
Грегоријански календар1564
MDLXIV
Ab urbe condita2317
Ерменски календар1013
ԹՎ ՌԺԳ
Асирски календар6314
Балиски календар1485–1486
Бенгалски календар971
Берберски календар2514
Будистички календар2108
Бурмански календар926
Византиски календар7072–7073
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
4260 или 4200
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
4261 или 4201
Коптски календар1280–1281
Етиопски календар1556–1557
Еврејски календар5324–5325
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1620–1621
 - Сачка ера1485–1486
 - Кали-југа4664–4665
Холоценски календар11564
Игбоански календар564–565
Ирански календар942–943
Исламски календар971–972
Јапонски календарЕјроку 7
(永禄7年)
Јавански календар1483–1484
Јулијански календар1564
MDLXIV
Корејски календар3897
Мингуо-календар348 пред Р. Кина
民前348年
Нанакшахи96
Тајландски сончев календар2106–2107
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
1690 или 1309 или 537
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1691 или 1310 или 538

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7072 и 7073 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6314 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5324 и 5325 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2317.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1564 година се протега во 4200 и 4201, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4260 и 4261 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2107. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 971 и 972 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди