< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1984 (MCMLXXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1984 година од новата ера, 984. од вториот милениум, 84. од XX век и петта од 1980-тите.

1984 во разни календари
Грегоријански календар1984
MCMLXXXIV
Ab urbe condita2737
Ерменски календар1433
ԹՎ ՌՆԼԳ
Асирски календар6734
Бахајски календар140–141
Балиски календар1905–1906
Бенгалски календар1391
Берберски календар2934
Будистички календар2528
Бурмански календар1346
Византиски календар7492–7493
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
4680 или 4620
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
4681 или 4621
Коптски календар1700–1701
Етиопски календар1976–1977
Еврејски календар5744–5745
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2040–2041
 - Сачка ера1905–1906
 - Кали-југа5084–5085
Холоценски календар11984
Игбоански календар984–985
Ирански календар1362–1363
Исламски календар1404–1405
Јапонски календарШова 59
(昭和59年)
Јавански календар1916–1917
Џуче-календар73
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4317
Мингуо-календарТајван 73
民國73年
Нанакшахи516
Тајландски сончев календар2527
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
2110 или 1729 или 957
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
2111 или 1730 или 958
Униксно време441763200 – 473385599

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7492 и 7493 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6734 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5744 и 5745 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2737.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1984 година се протега во 4620 и 4621, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4680 и 4681 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2527. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1404 и 1405 исламска година.

1984 како тема во уметноста и во популарната култура

уреди

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди