< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1850 (MDCCCL) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1850 година од новата ера, 850. од вториот милениум, 50. од XIX век и прва од 1850-тите.

1850 во разни календари
Грегоријански календар1850
MDCCCL
Ab urbe condita2603
Ерменски календар1299
ԹՎ ՌՄՂԹ
Асирски календар6600
Бахајски календар6–7
Балиски календар1771–1772
Бенгалски календар1257
Берберски календар2800
Будистички календар2394
Бурмански календар1212
Византиски календар7358–7359
Кинески календар己酉(зем. петел)
4546 или 4486
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
4547 или 4487
Коптски календар1566–1567
Етиопски календар1842–1843
Еврејски календар5610–5611
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1906–1907
 - Сачка ера1771–1772
 - Кали-југа4950–4951
Холоценски календар11850
Игбоански календар850–851
Ирански календар1228–1229
Исламски календар1266–1267
Јапонски календарКаеј 3
(嘉永3年)
Јавански календар1778–1779
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4183
Мингуо-календар62 пред Р. Кина
民前62年
Нанакшахи382
Тајландски сончев календар2392–2393
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
1976 или 1595 или 823
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
1977 или 1596 или 824

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7358 и 7359 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6600 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5610 и 5611 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2603.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1850 година се протега во 4486 и 4487, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4546 и 4547 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2393. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1266 и 1267 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди