< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1833 (MDCCCXXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1833. година од новата ера, 833. од вториот милениум, 33. од 19 век и четвртта од 1830-тите.

1833 г.  во други календари
Грегоријански календар 1833
MDCCCXXXIII
Ab urbe condita 2586
Асирски календар 6583
Бахајски календар -11–-10
Бенгалски календар 1240
Берберски календар 2783
Будистички календар 2377
Бурмански календар 1195
Византиски календар 7341–7342
Еврејски календар 5593–5594
Ерменски календар 1282
ԹՎ ՌՄՁԲ
Етиопски календар 1825-1826
Игбоански календар 833–834
Ирански календар 1211–1212
Исламски календар 1248–1249
Јапонски календар Тенпо 4
(4年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 壬辰年月日
(4469/4529)
— до —
癸巳年月日
(4470/4530)
Коптски календар 1549–1550
Корејски календар 4166
Календар Мингуо 79 пред РК
民前79年
Селевкидски календар 2144–2145
Тајландски сончев календар 2376
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1889–1890
 - Шака самват 1755–1756
 - Кали југа 4934–4935
Француски револуционерен календар XLIXLII
41–42
Холоценски календар 11833
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7341 и 7342 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6583 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5593 и 5594 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2586.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1833. година се протега во 4469 и 4470, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4529 и 4530 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2376. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1248 и 1249 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди