< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2017 (MMXVII) била година. Според грегоријанскиот календар, таа била 2017 година од новата ера, 17. од третиот милениум и XXI век, како и осма од 2010-тите.

2017 во разни календари
Грегоријански календар2017
MMXVII
Ab urbe condita2770
Ерменски календар1466
ԹՎ ՌՆԿԶ
Асирски календар6767
Бахајски календар173–174
Балиски календар1938–1939
Бенгалски календар1424
Берберски календар2967
Будистички календар2561
Бурмански календар1379
Византиски календар7525–7526
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
4713 или 4653
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
4714 или 4654
Коптски календар1733–1734
Етиопски календар2009–2010
Еврејски календар5777–5778
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2073–2074
 - Сачка ера1938–1939
 - Кали-југа5117–5118
Холоценски календар12017
Игбоански календар1017–1018
Ирански календар1395–1396
Исламски календар1438–1439
Јапонски календарХејсеј 29
(平成29年)
Јавански календар1950–1951
Џуче-календар106
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4350
Мингуо-календарТајван 106
民國106年
Нанакшахи549
Тајландски сончев календар2560
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
2143 или 1762 или 990
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
2144 или 1763 или 991
Униксно време1483228800 – 1514764799

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7525 и 7526 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6767 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5777 и 5778 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2770.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2017 година се протега во 4653 и 4654, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4713 и 4714 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2560. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1438 и 1439 исламска година.

Настани уреди

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...