Екватор — замислена кружница која ја дели планетата на северна и јужна полутопка. Географската ширина на екваторот по дефиниција е 0°. Должината на Земјиниот екватор изнесува 40.075 км. Земјината топка не претставува идеална сфера и е всушност најиспапчена кај екваторот каде што нејзиниот просечен полупречник од 6.375 км е зголемен за приближно 22 км.

Линија преку Земјата
Екватор

Екваторска клима

уреди

Температурата околу екваторот е секогаш висока бидејќи ова место е најблизу до Сонцето. Не постојат четири годишни времиња во околината на оваа географска ширина. Климата е тропска, што значи постојат само две годишни времиња, обично разликувајќи се по големи врнежи или суши. Зависно од надморска висина или близина до океанот, овие два фактори може да варираат.

Екваторски држави

уреди

Екваторот поминува низ територијата на 14 држави. Мора да се споменe дека иако е таканаречена, Екваторска Гвинеја не спаѓа во оваа група на држави. Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, екваторот минува низ:


Координати Земја, територија, море Белешки
0°N 0°E / 0° СГШ; 0° ИГД / 0; 0 (Нулти меридијан) Атлантски Океан Гвинејски Залив
0°0′N 6°31′E / 0.000° СГШ; 6.517° ИГД / 0.000; 6.517 (Сао Томе и Принсипе)   Сао Томе и Принсипе Островот Ролас
0°0′N 6°31′E / 0.000° СГШ; 6.517° ИГД / 0.000; 6.517 (Атлантски Океан) Атлантски Океан Гвинејски Залив
0°0′N 9°21′E / 0.000° СГШ; 9.350° ИГД / 0.000; 9.350 (Габон)   Габон
0°0′N 13°56′E / 0.000° СГШ; 13.933° ИГД / 0.000; 13.933 (Република Конго)   Република Конго Минува низ местото Макуа.
0°0′N 17°46′E / 0.000° СГШ; 17.767° ИГД / 0.000; 17.767 (Демократска Република Конго)   ДР Конго Минува 9 км јужно од центарот на градот Бутембо
0°0′N 29°43′E / 0.000° СГШ; 29.717° ИГД / 0.000; 29.717 (Уганда)   Уганда Минува 32 км јужно од центарот на градот Кампала
0°0′N 32°22′E / 0.000° СГШ; 32.367° ИГД / 0.000; 32.367 (езеро Викторија) Езеро Викторија Минува низ извесни острови во   Уганда
0°0′N 34°0′E / 0.000° СГШ; 34.000° ИГД / 0.000; 34.000 (Кенија)   Кенија Минува 6 км северно од центарот на градот Кисуму
0°0′N 41°0′E / 0.000° СГШ; 41.000° ИГД / 0.000; 41.000 (Сомалија)   Сомалија
0°0′N 42°53′E / 0.000° СГШ; 42.883° ИГД / 0.000; 42.883 (Индиски Океан) Индиски Океан Минува низ атолите Хуваду и Фувамула во   Малдивите
0°0′N 98°12′E / 0.000° СГШ; 98.200° ИГД / 0.000; 98.200 (Индонезија)   Индонезија Островите Бату, Суматра и Линга
0°0′N 104°34′E / 0.000° СГШ; 104.567° ИГД / 0.000; 104.567 (проток Каримата) Проток Каримата
0°0′N 109°9′E / 0.000° СГШ; 109.150° ИГД / 0.000; 109.150 (Индонезија)   Индонезија Борнео
0°0′N 117°30′E / 0.000° СГШ; 117.500° ИГД / 0.000; 117.500 (Макасарски Проток) Макасарски Проток
0°0′N 119°40′E / 0.000° СГШ; 119.667° ИГД / 0.000; 119.667 (Индонезија)   Индонезија Сулавеси
0°0′N 120°5′E / 0.000° СГШ; 120.083° ИГД / 0.000; 120.083 (залив Томини) Залив Томини
0°0′N 124°0′E / 0.000° СГШ; 124.000° ИГД / 0.000; 124.000 (Молучко Море) Молучко Море
0°0′N 127°24′E / 0.000° СГШ; 127.400° ИГД / 0.000; 127.400 (Индонезија)   Индонезија Островите Кајоа и Халмахера
0°0′N 127°53′E / 0.000° СГШ; 127.883° ИГД / 0.000; 127.883 (Халмахерско Море) Халмахерско Море
0°0′N 129°20′E / 0.000° СГШ; 129.333° ИГД / 0.000; 129.333 (Индонезија)   Индонезија Остров Геб
0°0′N 129°21′E / 0.000° СГШ; 129.350° ИГД / 0.000; 129.350 (Тихи Океан) Тихи Океан Минува 570 м северно од островот Вајгео,   Индонезија
Минува 13 км јужно од атолот Аранука,   Кирибати
Минува 21 км јужно од Бејкеровиот Остров,   Мали оддалечени острови на САД
0°0′N 91°35′W / 0.000° СГШ; 91.583° ЗГД / 0.000; -91.583 (Еквадор)   Еквадор Островот Изабела во архипелагот Галапагос
0°0′N 91°13′W / 0.000° СГШ; 91.217° ЗГД / 0.000; -91.217 (Тихи Океан) Тихи Океан
0°0′N 80°6′W / 0.000° СГШ; 80.100° ЗГД / 0.000; -80.100 (Еквадор)   Еквадор Минува 24 км северно од центарот на градот Кито, кај населбата Митад дел Мундо
0°0′N 75°32′W / 0.000° СГШ; 75.533° ЗГД / 0.000; -75.533 (Колумбија)   Колумбија Минува 4,3 км северно од границата со Перу
0°0′N 70°3′W / 0.000° СГШ; 70.050° ЗГД / 0.000; -70.050 (Бразил)   Бразил Митад дел Мундо
Рораима
Амазонас
Пара
Амапа
Пара — острови на устието на реката Амазон
0°0′N 49°20′W / 0.000° СГШ; 49.333° ЗГД / 0.000; -49.333 (Атлантски Океан) Атлантски Океан

Екваторот како мотив во популарната култура

уреди
  • „Екватор“ (англиски: Equator) — песна на американската рок-група Спаркс (Sparks) од 1974 година.[1]

Наводи

уреди