Александар Самедов

Александар Самедов (руски: Александр Сергеевич Самедов, азерски: Aleksandr Səmədov, роден на 19 јули 1984 во Москва) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Локомотив Москва.

Александар Самедов
Aleksandr Samedov 2017.jpg
Лични податоци
Полно име Александар Сергеевич Самедов
Роден на јули 19 1984 (1984-07-19) (38 г.)
Роден во Моксва, СССР
Висина &100000000000001740000001,74 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Динамо Москва
Број 19
Младинска кариера
ФК Спартак Москва
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2005 ФК Спартак Москва 47 (6)
2005–2008 ФК Локомотив Москва 49 (3)
2008–2009 ФК Москва 44 (7)
2010–2012 ФК Динамо Москва 69 (9)
2012– ФК Локомoтив Москва 128 (26)
2017– Спартак Москва 31 (5)
Репрезентација
2004–2005 Русија Под-21 12 (3)
2011– Русија 49 (7)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 13 May 2018.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 14 June 2018

Кокорин својата кариера ја започнал како играч на ФК Спартак Москва во 2001 година. Во текот на својата кариера настапувал за Динамо Москва и ФК Москва.