< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1835 (MDCCCXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1835 година од новата ера, 835. од вториот милениум, 35. од XIX век и шеста од 1830-тите.

1835 во разни календари
Грегоријански календар1835
MDCCCXXXV
Ab urbe condita2588
Ерменски календар1284
ԹՎ ՌՄՁԴ
Асирски календар6585
Балиски календар1756–1757
Бенгалски календар1242
Берберски календар2785
Будистички календар2379
Бурмански календар1197
Византиски календар7343–7344
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
4531 или 4471
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
4532 или 4472
Коптски календар1551–1552
Етиопски календар1827–1828
Еврејски календар5595–5596
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1891–1892
 - Сачка ера1756–1757
 - Кали-југа4935–4936
Холоценски календар11835
Игбоански календар835–836
Ирански календар1213–1214
Исламски календар1250–1251
Јапонски календарТенпо 6
(天保6年)
Јавански календар1762–1763
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4168
Мингуо-календар77 пред Р. Кина
民前77年
Нанакшахи367
Тајландски сончев календар2377–2378
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
1961 или 1580 или 808
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
1962 или 1581 или 809

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7343 и 7344 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6585 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5595 и 5596 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2588.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1835 година се протега во 4471 и 4472, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4531 и 4532 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2378. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1250 и 1251 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди