< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1903 (MCMIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1903 година од новата ера, 903. од вториот милениум, 3. од XX век и четвртта од 1900-тите.

1903 во разни календари
Грегоријански календар1903
MCMIII
Ab urbe condita2656
Ерменски календар1352
ԹՎ ՌՅԾԲ
Асирски календар6653
Бахајски календар59–60
Балиски календар1824–1825
Бенгалски календар1310
Берберски календар2853
Будистички календар2447
Бурмански календар1265
Византиски календар7411–7412
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
4599 или 4539
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
4600 или 4540
Коптски календар1619–1620
Етиопски календар1895–1896
Еврејски календар5663–5664
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1959–1960
 - Сачка ера1824–1825
 - Кали-југа5003–5004
Холоценски календар11903
Игбоански календар903–904
Ирански календар1281–1282
Исламски календар1320–1321
Јапонски календарМејџи 36
(明治36年)
Јавански календар1832–1833
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4236
Мингуо-календар9 пред Р. Кина
民前9年
Нанакшахи435
Тајландски сончев календар2445–2446
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
2029 или 1648 или 876
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
2030 или 1649 или 877

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7411 и 7412 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6653 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5663 и 5664 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2656.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1903 година се протега во 4539 и 4540, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4599 и 4600 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2446. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1320 и 1321 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди