< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1750 (MDCCL) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1750 година од новата ера, 750. од вториот милениум, 50. од XVIII век и прва од 1750-тите.

1750 во разни календари
Грегоријански календар1750
MDCCL
Ab urbe condita2503
Ерменски календар1199
ԹՎ ՌՃՂԹ
Асирски календар6500
Балиски календар1671–1672
Бенгалски календар1157
Берберски календар2700
Будистички календар2294
Бурмански календар1112
Византиски календар7258–7259
Кинески календар己巳(зем. змија)
4446 или 4386
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
4447 или 4387
Коптски календар1466–1467
Етиопски календар1742–1743
Еврејски календар5510–5511
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1806–1807
 - Сачка ера1671–1672
 - Кали-југа4850–4851
Холоценски календар11750
Игбоански календар750–751
Ирански календар1128–1129
Исламски календар1163–1164
Јапонски календарКанен 3
(寛延3年)
Јавански календар1674–1675
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4083
Мингуо-календар162 пред Р. Кина
民前162年
Нанакшахи282
Тајландски сончев календар2292–2293
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
1876 или 1495 или 723
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
1877 или 1496 или 724

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7258 и 7259 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6500 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5510 и 5511 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2503.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1750 година се протега во 4386 и 4387, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4446 и 4447 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2293. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1163 и 1164 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди