< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1674 (MDCLXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1674 година од новата ера, 674. од вториот милениум, 74. од XVII век и петта од 1670-тите.

1674 во разни календари
Грегоријански календар1674
MDCLXXIV
Ab urbe condita2427
Ерменски календар1123
ԹՎ ՌՃԻԳ
Асирски календар6424
Балиски календар1595–1596
Бенгалски календар1081
Берберски календар2624
Будистички календар2218
Бурмански календар1036
Византиски календар7182–7183
Кинески календар癸丑(вод. вол)
4370 или 4310
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
4371 или 4311
Коптски календар1390–1391
Етиопски календар1666–1667
Еврејски календар5434–5435
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1730–1731
 - Сачка ера1595–1596
 - Кали-југа4774–4775
Холоценски календар11674
Игбоански календар674–675
Ирански календар1052–1053
Исламски календар1084–1085
Јапонски календарЕнпо 2
(延宝2年)
Јавански календар1596–1597
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4007
Мингуо-календар238 пред Р. Кина
民前238年
Нанакшахи206
Тајландски сончев календар2216–2217
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
1800 или 1419 или 647
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1801 или 1420 или 648

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7182 и 7183 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6424 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5434 и 5435 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2427.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1674 година се протега во 4310 и 4311, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4370 и 4371 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2217. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1084 и 1085 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Без датум

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди