< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1909 (MCMIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1909 година од новата ера, 909. од вториот милениум, 9. од XX век и последна од 1900-тите.

1909 во разни календари
Грегоријански календар1909
MCMIX
Ab urbe condita2662
Ерменски календар1358
ԹՎ ՌՅԾԸ
Асирски календар6659
Бахајски календар65–66
Балиски календар1830–1831
Бенгалски календар1316
Берберски календар2859
Будистички календар2453
Бурмански календар1271
Византиски календар7417–7418
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
4605 или 4545
    — до —
己酉年 (зем. петел)
4606 или 4546
Коптски календар1625–1626
Етиопски календар1901–1902
Еврејски календар5669–5670
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1965–1966
 - Сачка ера1830–1831
 - Кали-југа5009–5010
Холоценски календар11909
Игбоански календар909–910
Ирански календар1287–1288
Исламски календар1326–1327
Јапонски календарМејџи 42
(明治42年)
Јавански календар1838–1839
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4242
Мингуо-календар3 пред Р. Кина
民前3年
Нанакшахи441
Тајландски сончев календар2451–2452
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
2035 или 1654 или 882
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
2036 или 1655 или 883

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7417 и 7418 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6659 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5669 и 5670 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2662.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1909 година се протега во 4545 и 4546, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4605 и 4606 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2452. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1326 и 1327 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди