< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1543 (MDXLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1543 година од новата ера, 543. од вториот милениум, 43. од XVI век и четвртта од 1540-тите.

1543 во разни календари
Грегоријански календар1543
MDXLIII
Ab urbe condita2296
Ерменски календар992
ԹՎ ՋՂԲ
Асирски календар6293
Балиски календар1464–1465
Бенгалски календар950
Берберски календар2493
Будистички календар2087
Бурмански календар905
Византиски календар7051–7052
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
4239 или 4179
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
4240 или 4180
Коптски календар1259–1260
Етиопски календар1535–1536
Еврејски календар5303–5304
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1599–1600
 - Сачка ера1464–1465
 - Кали-југа4643–4644
Холоценски календар11543
Игбоански календар543–544
Ирански календар921–922
Исламски календар949–950
Јапонски календарТенбун 12
(天文12年)
Јавански календар1461–1462
Јулијански календар1543
MDXLIII
Корејски календар3876
Мингуо-календар369 пред Р. Кина
民前369年
Нанакшахи75
Тајландски сончев календар2085–2086
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
1669 или 1288 или 516
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
1670 или 1289 или 517

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7051 и 7052 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6293 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5303 и 5304 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2296.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1543 година се протега во 4179 и 4180, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4239 и 4240 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2086. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 949 и 950 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди