< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1881 (MDCCCLXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1881 година од новата ера, 881. од вториот милениум, 81. од XIX век и втора од 1880-тите.

1881 во разни календари
Грегоријански календар1881
MDCCCLXXXI
Ab urbe condita2634
Ерменски календар1330
ԹՎ ՌՅԼ
Асирски календар6631
Бахајски календар37–38
Балиски календар1802–1803
Бенгалски календар1288
Берберски календар2831
Будистички календар2425
Бурмански календар1243
Византиски календар7389–7390
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
4577 или 4517
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
4578 или 4518
Коптски календар1597–1598
Етиопски календар1873–1874
Еврејски календар5641–5642
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1937–1938
 - Сачка ера1802–1803
 - Кали-југа4981–4982
Холоценски календар11881
Игбоански календар881–882
Ирански календар1259–1260
Исламски календар1298–1299
Јапонски календарМејџи 14
(明治14年)
Јавански календар1809–1811
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4214
Мингуо-календар31 пред Р. Кина
民前31年
Нанакшахи413
Тајландски сончев календар2423–2424
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
2007 или 1626 или 854
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
2008 или 1627 или 855

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7389 и 7390 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6631 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5641 и 5642 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2634.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1881 година се протега во 4517 и 4518, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4577 и 4578 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2424. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1298 и 1299 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди