< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1858 (MDCCCLVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1858 година од новата ера, 858. од вториот милениум, 58. од XIX век и деветта од 1850-тите.

1858 во разни календари
Грегоријански календар1858
MDCCCLVIII
Ab urbe condita2611
Ерменски календар1307
ԹՎ ՌՅԷ
Асирски календар6608
Бахајски календар14–15
Балиски календар1779–1780
Бенгалски календар1265
Берберски календар2808
Будистички календар2402
Бурмански календар1220
Византиски календар7366–7367
Кинески календар丁巳(огн. змија)
4554 или 4494
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
4555 или 4495
Коптски календар1574–1575
Етиопски календар1850–1851
Еврејски календар5618–5619
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1914–1915
 - Сачка ера1779–1780
 - Кали-југа4958–4959
Холоценски календар11858
Игбоански календар858–859
Ирански календар1236–1237
Исламски календар1274–1275
Јапонски календарАнсеј 5
(安政5年)
Јавански календар1786–1787
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4191
Мингуо-календар54 пред Р. Кина
民前54年
Нанакшахи390
Тајландски сончев календар2400–2401
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
1984 или 1603 или 831
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
1985 или 1604 или 832

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7366 и 7367 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6608 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5618 и 5619 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2611.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1858 година се протега во 4494 и 4495, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4554 и 4555 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2401. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1274 и 1275 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

СИРМА ВОЈВОДА

Починале уреди

Надворешни врски уреди