< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1757 (MDCCLVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1757. година од новата ера, 757. од вториот милениум, 57. од 18 век и осма од 1750-тите.

1757 г.  во други календари
Грегоријански календар 1757
MDCCLVII
Ab urbe condita 2510
Асирски календар 6507
Бахајски календар -87–-86
Бенгалски календар 1164
Берберски календар 2707
Будистички календар 2301
Бурмански календар 1119
Византиски календар 7265–7266
Еврејски календар 5517–5518
Ерменски календар 1206
ԹՎ ՌՄԶ
Етиопски календар 1749-1750
Игбоански календар 757–758
Ирански календар 1135–1136
Исламски календар 1170–1171
Јапонски календар Хореки 7
(7年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 丙子年月日
(4393/4453)
— до —
丁丑年月日
(4394/4454)
Коптски календар 1473–1474
Корејски календар 4090
Календар Мингуо 155 пред РК
民前155年
Селевкидски календар 2068–2069
Тајландски сончев календар 2300
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1813–1814
 - Шака самват 1679–1680
 - Кали југа 4858–4859
Холоценски календар 11757
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7265 и 7266 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6507 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5517 и 5518 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2510.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1757. година се протега во 4393 и 4394, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4453 и 4454 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2300. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1170 и 1171 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди