< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1785 (MDCCLXXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1785. година од новата ера, 785. од вториот милениум, 85. од 18 век и шеста од 1780-тите.

1785 г.  во други календари
Грегоријански календар 1785
MDCCLXXXV
Ab urbe condita 2538
Асирски календар 6535
Бахајски календар -59–-58
Бенгалски календар 1192
Берберски календар 2735
Будистички календар 2329
Бурмански календар 1147
Византиски календар 7293–7294
Еврејски календар 5545–5546
Ерменски календар 1234
ԹՎ ՌՄԼԴ
Етиопски календар 1777-1778
Игбоански календар 785–786
Ирански календар 1163–1164
Исламски календар 1199–1200
Јапонски календар Тенмеи 5
(5年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 甲辰年月日
(4421/4481)
— до —
乙巳年月日
(4422/4482)
Коптски календар 1501–1502
Корејски календар 4118
Календар Мингуо 127 пред РК
民前127年
Селевкидски календар 2096–2097
Тајландски сончев календар 2328
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1841–1842
 - Шака самват 1707–1708
 - Кали југа 4886–4887
Холоценски календар 11785
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7293 и 7294 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6535 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5545 и 5546 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2538.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1785. година се протега во 4421 и 4422, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4481 и 4482 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2328. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1199 и 1200 исламска година.

НастаниУреди

јануариУреди

февруариУреди

мартУреди

априлУреди

мајУреди

јуниУреди

јулиУреди

августУреди

септемвриУреди

октомвриУреди

ноемвриУреди

декемвриУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди