< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2014 (MMXIV) — година според грегоријанскиот календар. Таа била 2014 година од новата ера, 14. од третиот милениум, 14. од XXI век и петта од 2010-тите.

2014 во разни календари
Грегоријански календар2014
MMXIV
Ab urbe condita2767
Ерменски календар1463
ԹՎ ՌՆԿԳ
Асирски календар6764
Бахајски календар170–171
Балиски календар1935–1936
Бенгалски календар1421
Берберски календар2964
Будистички календар2558
Бурмански календар1376
Византиски календар7522–7523
Кинески календар癸巳(вод. змија)
4710 или 4650
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
4711 или 4651
Коптски календар1730–1731
Етиопски календар2006–2007
Еврејски календар5774–5775
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2070–2071
 - Сачка ера1935–1936
 - Кали-југа5114–5115
Холоценски календар12014
Игбоански календар1014–1015
Ирански календар1392–1393
Исламски календар1435–1436
Јапонски календарХејсеј 26
(平成26年)
Јавански календар1947–1948
Џуче-календар103
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4347
Мингуо-календарТајван 103
民國103年
Нанакшахи546
Тајландски сончев календар2557
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
2140 или 1759 или 987
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
2141 или 1760 или 988
Униксно време1388534400 – 1420070399

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7522 и 7523 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6764 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5774 и 5775 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2767.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2014 година се протега во 4650 и 4651, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4710 и 4711 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2557. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1435 и 1436 исламска година.

2014 како тема во уметноста и во популарната култура

уреди

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...

Македонија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Драган Георгиевски, Метаморфузија, Темплум, Скопје, 2013.