< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1952 (MCMLII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1952 година од новата ера, 952. од вториот милениум, 52. од XX век и трета од 1950-тите.

1952 во разни календари
Грегоријански календар1952
MCMLII
Ab urbe condita2705
Ерменски календар1401
ԹՎ ՌՆԱ
Асирски календар6702
Бахајски календар108–109
Балиски календар1873–1874
Бенгалски календар1359
Берберски календар2902
Будистички календар2496
Бурмански календар1314
Византиски календар7460–7461
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
4648 или 4588
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
4649 или 4589
Коптски календар1668–1669
Етиопски календар1944–1945
Еврејски календар5712–5713
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2008–2009
 - Сачка ера1873–1874
 - Кали-југа5052–5053
Холоценски календар11952
Игбоански календар952–953
Ирански календар1330–1331
Исламски календар1371–1372
Јапонски календарШова 27
(昭和27年)
Јавански календар1883–1884
Џуче-календар41
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4285
Мингуо-календарТајван 41
民國41年
Нанакшахи484
Тајландски сончев календар2495
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
2078 или 1697 или 925
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
2079 или 1698 или 926

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7460 и 7461 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6702 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5712 и 5713 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2705.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1952 година се протега во 4588 и 4589, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4648 и 4649 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2495. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1371 и 1372 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди